MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Ekonomik Güven Endeksi’nin Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 6.1 oranında azaldığına dikkat çekerek, bu yılın ilk üç ayında İŞKUR’a işsizlik maaşı için başvuranların sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 arttığını belirtti. Tanrıkulu, yabancı turist sayısının yılın ilk üç ayında yüzde 10.3 gerilediğini ve Rusya’ya ihracatın yüzde 75 düştüğünü ifade etti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in “Tasarruflarımız yeterli olsaydı, çok rahat yüzde 6- 7’lik bir büyümeyi 20- 30 yıl sürdürüp, Japonya’nın, Kore’nin başardığını başarabilirdik” sözlerini hatırlatarak, iktidarın ülkeyi 14 yıldır yönettiğini unuttuğunu öne sürdü. Tanrıkulu, “Mehmet Şimşek’in bu sözlerle şikayetlenmesi ve bu konuda önümüzdeki dönem gerekeni yapacağız masalına sarılması artık bıkkınlık verdi. İhracat düşüyor, iflaslar artıyor, karşılıksız çek ve protestolu senetler patlıyor, piyasada nakit sıkıntısı had safhada ama ortada bu durumun sorumluluğunu yüklenen iktidar yok. Tüketimi borçlanmayı canlandırmak adına para ve maliye politikaları gevşetilse de, iç talepte girişimcimizin beklediği bir canlanma söz konusu değil” dedi.

“GÜVEN AZALIYOR”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı Ekonomik Güven Endeksi’nin Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 6.1 oranında azaldığına dikkat çeken Tanrıkulu, bu düşüşün Perakende Ticaret ve Hizmet Sektörü Güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandığını belirterek, Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi yüzde 5.9, Hizmet Sektörü Güven Endeksinin Nisan’da yüzde 3.8 oranında azaldığını ifade etti. Tanrıkulu, “Güvenin tesis edilemediği bir ekonomide doğal olarak yeni yatırım ve yeni istihdam alanları da gerçekleşemiyor. Bu istenmeyen durumu ise artan işsizlik ve sosyal bunalımlar takip edecektir. Nitekim bu yılın ilk üç ayında İŞKUR’a işsizlik maaşı için başvuranların sayısındaki artış geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 arttı” dedi.