Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de 2014 sonu itibariyle işsiz sayısının 2 milyon 850 bin kişi olduğunu savunurken muhalefete, “6 milyon 200’ü nereden çıkarıyorsunuz?” sözleriyle tepki gösterdi.
Bakan Çelik, NTV yayınında sorularını yanıtladı. “İşsiz sayısı, muhalefetin dediği gibi gerçekten 6 milyon mu?” sorusuna yanıt veren Bakan Çelik, “Türkiye’de 2014 sonu itibariyle işsiz sayısı 2 milyon 850 bin. 6 milyon 200’ü nereden çıkarıyorsunuz? Dünyanın yapmadığı bir hesabı siz yapmaya çalışıyorsunuz. Bilimsel veriler çerçevesinde yapılan bir yaklaşım değil. İş arıyorum ama iş yok, iş bulamıyor. Buna biz işsiz diyoruz” dedi.
-“PRİMLERİN İNDİRİLMESİ BİZİM UYGULADIĞIMIZ BİR KONU”-
“İşsizliğin azaltılması için hem genel hem de dezavantajlı gruplar için sigorta primlerinin azaltılması önerisi var” hatırlatmasının yapılması ve bu adımın maliyetinin sorulması üzerine Bakan Çelik, şöyle konuştu:
“Ne dedikleri belli değil. Primlerin indirilmesi zaten bizim uyguladığımız bir konu. Gençlerin istihdamı ile ilgili prim paylarını karşılıyoruz. Ayrıca 5 puan indirimi var. Bütün çalışanlara uygulamaya devam ediyoruz. Biz Sosyal Güvenlik Kurumu’nu devraldığımız zaman emekli aylığı ile sağlık giderleri gelirlerini sağlama oranı yüzde 59’du bu yüzde 71’e çıktı. Hem gelirlerinizi artıracaksınız hem 78 milyona hizmet sunacaksınız hem de teşvik uygulamalarıyla daha çok istihdamı gerçekleştireceksiniz. 6 milyon istihdam varken teşviklerle 13 milyon 600 bin istihdam gerçekleştiriyoruz. Dünya bize gıptayla bakıyor, bu kadar küresel krizlere rağmen, son 5 yılda 5 milyon istihdamı nasıl gerçekleştirdiniz diye.”
Bakan Çelik, Türkiye’de taşeron sorunu kalmadığını savundu. “Asıl işte çalışan taşeron işçisi kadroya alınacak” diyen Çelik, “Taşeron sorunu Türkiye’de bitti” ifadesini kullandı.