Mavi Marmara gemisine saldırı yüzünden ilişkilerin kopma noktasına geldiği İsrail’le aramızın düzelmeye başlaması son zamanlarda yaptığımız belki de en doğru dış politika hamlesidir.

Bu hamleyi “tutarsızlık” olarak niteleyen muhalefetin yaklaşımını kabul etmek mümkün değildir. Şunu unutmamak gerekir ki; ülkelerin dostları yoktur, çıkarları vardır. Şu andaki çıkarlarımız İsrail’le oturup barış çubuğu tüttürmemizi zorunlu kılmaktadır.
++
Tam bir ateş çemberi içinde yaşıyoruz. Ruslar, Türkiye’nin bombalanmasından bahsediyor, PKK’ya göz kırpıyor. İran’ın Ortadoğu’da kendisine en büyük rakip olarak Türkiye’yi gördüğü de bir gerçek. Irak merkezi yönetimiyle aramızın iyi olduğu da söylenemez. Daha birkaç gün önce dünyaya bizi işgalci diye şikayet ettiler. Suriye’deki Esat rejiminin bize karşı beslediği duygular da malum.
Böyle bir ortamda aramızın bozuk olduğu ülkelerle ilişkileri yumuşatmak en doğru, en sağlıklı davranıştır.
++
İsrail’in, dünyada, elindeki toprağın ve nüfus büyüklüğünün çok üstünde bir etki gücüne sahip olduğu gerçeğinden hareketle bu ülkeyle diyalog yollarının açık tutulması, ekonomiden savunmaya her alanda işbirliği yapılması eleştirilmek bir yana alkışlanmalıdır.
Kaldı ki İsrail’in Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye’den özür dilemesi ve baskında yaşamını kaybeden kişilerin ailelerine tazminat ödemeyi kabul etmesi de dostluk adına son derece olumlu adımlardır.
++
“İsrail’le yeniden dost olmak Filistinli kardeşlerimizi satmaktır” eleştirileri de havada kalmaya mahkumdur.
Barış içinde olduğumuz bir İsrail’le oturup Filistin sorununu ele almak, onlarla kanlı bıçaklı olduğumuz zamanlardan herhalde daha kolaydır.
++
Türkiye, İsrail’le başlattığı barış görüşmelerini olumlu biçimde sonuçlandırmalı, çevremizde bize diş bileyen ülkelerle de anlaşmanın, dost olmanın bir yolunu mutlaka bulmalıdır.