İsveç, geçmişte yıllardır Türkiye’ye yönelik çok şiddetli muhalefet içerisindeydi. İsveç Dışişleri Bakanı rahmetli Anna Lindh, Türkiye’ye yaptığı resmi ziyareti Ankara’dan değil, Diyarbakır’dan başlatarak tepki çekmişti.

Türkiye’yi hep insan hakları konusunda köşeye sıkıştırır, Avrupa Birliği içerisinde Türkiye’yi Kürt sorunu ve insan hakları konusunda en ağır eleştiren Dışişleri Bakanlarının başında geliyordu.
Türkiye’de de Anna Lindh, bu eleştirileri ve Türkiye’ye bakışı nedeniyle fazla sevilmezdi. Ancak kendisi İsveç’teki Türkler ile çok iyi ilişki içerisindeydi. Onların dernek lokallerine kadar gider, Türk çayı içer, sohbet eden samimi bir Dışişleri Bakanı idi.
Benim de en yoğun olduğum gazetecilik dönemimde çok kez haber ilişkim olmuş ben de çok olumlu izlenimler bırakan bir İsveç Dışişleri Bakanı idi.
KOPENHAG KRİTERLERİNİN
YAKIN TAKİPCİSİ İDİ

İSMAİL1Türkiye’ye dayatılan Kopenhag kriterlerinin uygulanması için Anna Lindh, adeta bir polis gibiydi. Türkiye’yi her fırsatta eleştirir ve yön verdirirdi. Kürtçe’nin yasak olduğu günlerdi. İsveç’e çok kez İbrahim Tatlıses konser vermek için gelirdi. Onu takip eden gazeteciler, Kürtçe şarkı söylediğinde onun bu görüntülerini almak için koşuşurlardı. Yeter ki İbrahim Tatlıses, İsveç’te Kürtçe şarkı söyledi diye. Bu tip haberler o tarihlerde Türkiye’de olay olurdu.
Bugünler ile o günler arasında mukayese yapsanız çok büyük farklar var. Aynı TRT’deki Seksenler TV dizisi izlediğim gibi. Türkiye’ye gerçekten bugünlere bakıldığında hakikaten Seksenlerde kaldı.
DEMEK Kİ ANNA LİNDH’E BOŞUNA KIZMIŞIZ
Yani İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Türkiye’yi eleştiriyordu, ancak demek ki haklı eleştiriyormuş. O günün yanlışları bugünün doğruları olmuş. Belki o günkü Türkiye’de o yasaklar olmasaydı, bugün ki, sorunlar da yaşanmaz olurdu diye düşünüyorum.
Anna Lindh, olaylara dikkat çekebilmek için Türkiye’ye yapacağı ziyaretleri bile Ankara, yerine Diyarbakır’dan başlatarak olay yaratıyordu. Bunların hep bir algı yaratma nedeni vardı. Yani Vizyon sahibi bir İsveç Dışişleri Bakanı idi.
TARİHTE KALAN BİR SIRRI
AÇIKLAMAK İSTİYORUM

İSMAİL2Ancak, asıl söylemek istediğim konu bundan ziyade tarihte kalan bir sırrı açıklamak istiyorum. Rahmetli İsmail Cem, Dışişleri Bakanı olarak İsveç’i ziyaret etmişti.
İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh ile ikili görüştükten sonra Stockholm’ün en itibarlı oteli Grand Otel lobisinde bir süre baş başa sohbet etmiştik. Orada İsveç’in politikasını ve stratejisini anlatmıştı.
İsveç, Türkiye’den 1960’lı yıllarda İsveç’e göç etmiş Türkler ve diğer göçmenler için 1970’lerden beri anadillerinde televizyon ve haber yayını yapıyordu. Türkiye’den her gelen heyete de bunu bir şekilde masa başında anlatıyormuş.
O yıllarda Türkiye’de Kürtçe anadil yasağı olduğu için İsveç bu örneği gerek Başbakan gerekse Dışişleri Bakanı düzeyindeki ziyaretlerde masa başında dile getirerek böbürlenerek anlatıyormuş.

İSMAİLGel, gelelim, ne zaman Türkiye’de Kopenhag kriterleri adım adım uygulamaya konmaya başlayıp, Kürtçe anadil yasağı kalkıp, bu yayınlar kalkınca da bir anda İsveç’te yayında bulunan Türkçe yayınları bir anda kaldırdı.
Rahmetli İsmail Cem, bu örneği anlatırken, İsveç’in yıllardır bu baskı ile Türkiye üzerine geldiğini söylemişti. Uluslararası ilişkiler de diplomasi böyle bir şey kimse kimsenin gözüne yaşına bakmıyor. Ancak bir gerçek var ki, öyle ya da böyle bir zamanlar acımasızca eleştirdiğimiz İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Türkiye’nin bugünlere gelmesi için çok emek sarf etti. Aramızda güzel bir dostluk olan Anna Lindh’i ve İsmail Cem’i rahmetle anıyorum.
İkisi de içten ve çok samimi Sosyal Demokrat siyasetçilerdi. İkisi de ışıklar içinde uyusun.