AYDIN Söke’de yakalanan Özdemir Sabancı Suikastinin sanığı, DHKP-C terör örgütü üyesi İsmail Akkol tutuklandı. Akkol, hakkındaki yakalama kararının infazı için İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ne getirildi.

Akkol aralarında biri kar maskeli, çelik yelekli ve silahlı olmak üzere toplam 4 polis tarafından duruşma salonuna alındı. Bu sırada mahkeme başkanı habercilerin de duruşma salonuna girip, duruşmayı izlemesine izin verdi.

KELEPÇELERİ ÇIKARILDI

Elleri kelepçeli 10 dakika avukatlarının gelmesini bekleyen Akkol rahat tavırlarıyla dikkat çekti. Mahkeme Başkanı Nazım Durmaz’ın “Kelepçelerini çıkarın” demesi üzerine polis kelepçeleri çıkardı. Avukatları Özgür Yılmaz ve Şükriye Erden’in duruşmaya gelmesi üzerine Akkol’un kimlik tespitine başlandı. Herhangi bir işte çalışmadığını, aylık gelirinin olmadığını belirten Akkol, adresinin bulunmadığını, evli olmadığını ve sabıkasız olduğunu söyledi.

“İDDİANAMEYİ OKUDUKTAN SONRA SAVUNMADA BULUNMAK İSTİYORUM”

Mahkeme Başkanı Nazım Durmaz, İsmail Akkol’un yüzüne yakalama kararını yüzüne okundu. Avukatı Özgür Yılmaz, “Müvekkilim iddianameyi okuyamadı. Biz de iddianameyi vekalet çıkaramadığımızdan alamadık.
Bu nedenle iddianame gerek bize gerekse müvekkilime tebliğ edilsin. Ancak bu aşamada müvekkilimin söylemek istediği bir şeyler olabilir” dedi. Sanık Akkol, “Ben iddianameyi okuyamadım. İddianamenin bir örneğinin tarafıma verilmesini istiyorum. İddianameyi okuduktan sonra savunmada bulunmak istiyorum” diye konuştu.

SAVCI TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Savcı Emin Ateşağaoğlu, “Sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini mevcut delil durumuna göre tutuklanmasına karar verilmesi mütalaa olunur” şeklinde konuştu.

“CEZAEVİNDE İNFAZ EDİLECEĞİM SÖYLENMEKTEDİR”

Tekrar söz alan sanık Akkol, “Sürüklenerek buraya getirildim. Bu ülkede adalet olduğu söyleniyor. Ancak adalet olmadığını gördüm.
14 yaşındaki çocuklar kurşunlanıyor. Adalet için mücadele ediyorum. Ayrıca 3 gündür gözaltındayım. Gerek Aydın gerekse İstanbul Emniyetinde dolaylı yollardan cezaevinde infaz edileceğim söylenmektedir. Oysa neyle suçlandığımı dahi bilmiyorum” dedi. Akkol’un bu sözleri tutanaklara geçti
Kısa aranın ardından Mahkeme heyeti, suçun niteliği, delil durumu, uzun süredir yargılamadan kaçması değerlendirilerek adli kontrol kararlarının yetersiz kalacağını belirtti.
Mahkeme heyeti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Anayasa’ya göre tutuklamanın ölçülü olacağı değerlendirilerek sanık İsmail Akkol’un tutuklanmasına karar verdi.

DURUŞMA 6 NİSAN’DA GÖRÜLECEK

Mahkeme ayrıca Akkol hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, İsmail Akkol’a da iddianamenin bir örneğinin verilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti duruşmayı 6 Nisan’a erteledi.
Avukatları müvekkilleri İsmail Akkol’un, “Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs” suçundan tutuklandığını belirterek Metris Cezaevi’ne götürüleceğini söyledi.

FADİK ADIYAMAN DA TUTUKLANDI

Öte yandan İsmail Akkol ile birlikte Aydın’da yakalanan Fadik Adıyaman hakkındaki başka bir dosyadan infaz savcılığına çıkarıldı. “Örgüt üyeliği” suçundan kesinleşmiş hapis cezası bulunan Adıyaman, işlemlerinin ardından Bakırköy Kadın Cezaevi’ne gönderildi.