Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 34 ülke, “Teröre Karşı İslam İttifakı” adıyla askeri koalisyon oluşturmuş. Bir nevi “İslami NATO” yani. İlk etapta “Aaa… Ne güzel… İslam devletleri nihayet bir araya geldi, terörle savaşacaklar” diye yorumlanabilir. Ama biraz düşününce bu ittifakın başımıza büyük dert, daha doğrusu sırtımıza ağır yük olması kuvvetle muhtemel.

++
“İslami NATO”ya üye ülkelere bakınca ne demek istediğim daha iyi anlaşılır sanıyorum. Ülkelerden bazıları, örneğin Bangladeş, Benin, Çad, Togo, Cibuti, Senegal, Somali, Gabon ve Gine dünyanın en geri kalmış ülkeleri arasında bulunuyor; kimi açlıkla, kimi kuraklıkla baş etmeye çalışıyor.
İttifaktaki ülkelerden Tunus da Türkiye’ye hiç de dostça duygular beslemeyen bir grup etkin. Geçenlerde Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Tunuslu Hüseyin Abassi ödül töreninden hemen sonra şok sözler söyledi, “Türkiye’nin IŞİD terör örgütünü desteklediğini herkes biliyor” dedi. Şimdi biz bu ülkeyle yan yana gelip IŞİD terörüyle mi mücadele edeceğiz?
Ya ittifakın bir diğer ülkesi Mısır’a ne demeli? Halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Mursi’yi darbeyle indiren Sisi şu anda ülke yönetimini elinde bulunduruyor. Sisi, kendisini zorbalıkla suçlayan Recep Tayyip Erdoğan’a öyle kızdı ki Mısır televizyonlarında Türk dizilerinin yayınlanmasını yasakladı. Türkiye’yi IŞİD’e yardım etmekle suçlayan ülkeler arasında Mısır da bulunuyor.
Pakistan, Lübnan, Nijer, Nijerya, Filistin, Ürdün ve Yemen gibi “İslami NATO” ülkeleri ise kendi iç sorunlarıyla ancak boğuşuyorlar. İttifaka katkı vermeleri imkansız.
++
“İslami NATO”dan geriye Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Kuveyt gibi petrol zengini ama demokrasi yoksulu ülkeler kalıyor.
Ben bundan sonra olacakları söyleyeyim: Petrol zengini ülkeler Türkiye’ye mali kaynak sağlayacak ve bunun karşılığında IŞİD’e karşı Suriye’de kara operasyonuna girişmemizi isteyecek.
“İslami NATO”nun kurulduğunun açıklandığı saatlerde ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın “IŞİD’le mücadelede Türkiye’den daha fazla destek bekliyoruz” demesi herhalde rastgele söylenmiş sözler değildir.