HAZIRLAYAN
ÖMER SAĞLAM

Sosyal medya, bu tür şarlatanlardan sadır olan “İslam’da kadın nasıl dövülür” sorusuna kilitlenmiş durumda. Aklı başında hiç bir din adamı da çıkıp “Kadın dövülmez, kadın sevilir” diyemiyor; onlar da kadına atılacak dayağa şekil vermeye ve bu dayağın şiddetine ayar vermeye çalışıyor.
Mübarek Ramazan geldi; pusuya yatıp 11 aydır dört gözle bu ayın gelmesini bekleyen fırsatçı din adamlarına yine gün doğdu. Din adamı kisvesine bürünmüş din simsarları ve şarlatanlar, yine mikrofonları kaptılar, yine televizyon ekranlarını kapladılar. Her birisi ayrı telden çalıyor, her birisi din adına topluma yeni nifak tohumları salıyor.
DÜNYEVİ VE SOSYAL AÇIDAN KADIN
Genel Yayın Koordinatörümüz Orhan Uğuroğlu aradı, “İslam’da kadın nasıl sevilir?” diye sordu.
Bu soruya en kısa mesaj; İslam’da kadın nasıl sevilmez ki? Oldu. Çünkü kadınları sevmemiz için İslam dininde sayısız sebep var;
– Kadın en başta anadır. Yani her şeyin başlangıcı anlamında ana. Her şey ona muhtaçtır, o ise yalnız Allah’a muhtaçtır,
– Erkekler için kadın yardır, sevgilidir, göz nurudur, enerji ve güç kaynağıdır. Kadını yanında olan erkek kendisini çok daha güçlü hisseder. Yanında eşi olmayan erkekse kanadı kırılmış bir kuş gibidir, istediği şekilde ve istediği menzile asla uçamaz.
– Kadın, doğuran ve çoğalma özelliği bulunun yegâne varlıktır. Bu anlamda kadın, Allah’ın yeryüzündeki en büyük mucizesidir. Bunlar kadınları sevmemiz için sayılabilecek dünyevi ve sosyal nedenlerden sadece birkaçı.
İSLAM’DA KADIN NASIL SEVİLİR?
Bir de konunun dini boyutu var. En başta Allah emrediyor kadınları sevmemizi, sonra da Hz. Muhammed (s.a.s.) tavsiye ediyor:
– Kur’an’da erkeklere hitaben “Kadınlarınız sizin için bir tarladır. Tarlanıza nasıl dilerseniz öyle varın.” denildikten sonra “Kendiniz için önceden (uygun davranışlarla) hazırlık yapın.” denilerek, eşler arasındaki cinsel ilişkide bile erkeklerin nezaket kurallarına uymaları, temiz ve tatlı dilli olmaları emredilmektedir(Bakara-223)
– Bir başka ayette ise erkeklerin ve kadınların birbirleri için güzel elbiseler oldukları vurgulanmaktadır (Bakara-187)
– Hz. Peygamber bir hadisinde, “Bana dünyadan güzel koku ve kadınlar sevdirildi. Namaz da gözümün nuru kılındı” diyerek, kadınları sevmenin, Allah indinde en az namaz kılmak kadar sevimli olduğunu haber vermektedir.
– Kadınlar için “Onlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onları dövmeyin, onlara çirkin demeyin, fenâ söz söylemeyin!” diyen Hz. Peygamber, aynı zamanda kadın-erkek eşitliğini de güçlü bir şekilde vurgulamış bulunmaktadır.
– “Sizin hayırlınız, eşine hayırlı olandır. Ben de eşime karşı sizin en hayırlınızın. Kadınlara ancak iyi insanlar iyi davranır; onlara karşı ancak kötü kişiler, ihanet eder.” diyen Hz. Peygamber, iyi Müslüman olmaktan da öte iyi insan olmanın temel ilkesini açıklar gibidir.
Müslüman ise zaten iyi insandır; kötü insandan Müslüman olmaz. Kadınları hor görüp, onları aşağılayan, onlara şiddet uygulayan hatta öldüren kişi ise en başta insan olamaz.
-Cennet beklentisi ile ibadet eden, mesela bu maksatla oruç tutan Müslümanlara tavsiyemiz şudur; derhal gidin analarınızın ayakları öpün! Çünkü Hz. Peygamber “Cennet anaların ayakları altındır…” buyurmuştur… Kaldı ki eşleriniz de elbette çocuklarınızın ayaklarının altı öpülecek anasıdır…