Enteresan bir hafta geçiriyoruz velakin!
Akademisyenler Bildirisi, Güney-Doğu’da PKK’ya karşı verilen savaş, bu hafta sonu Ankara’da yapılacak CHP 35. Olağan Kurultayı, uçaklarımızın Kandil’e yönelik hava harekâtı, Sultanahmet Meydanı’nda IŞİD’in gerçekleştirdiği terörist eylem, Yeni Anayasa çalışmaları derken iç politik gündemi takip etmek bir haylı uğraş gerektiriyor.

Buna mukabil, Çin’de borsaların iki günlüğüne tekrar kapatılması, düşen petrol fiyatları, ABD’ndeki Başkanlık Seçimleri öncesinde Cumhuriyetçilerin aday adayları arasındaki kapışmalar, Avrupa’da mültecilere gösterilen anlayışın tepkilere dönüşmesi, Obama’nın, IŞİD’e karşı verilecek mücadelenin nesiller süreceğine dair müjdesi! , Endonezya’dan sonra şimdi Burkina Faso’da aşırı İslam unsurlarının gerçekleştirdikleri terörist saldırıları da haftanın dış gündemini oluşturmaktadır.
Dikkatinizi belki de çekmiştir; bu satırların yazarı, sizleri yakından ilgilendiren önemli hadiselerde ilk yorumu yapanlar arasında değildir. Bir konuda makale hazırlarken yerli ve yabancı basın-yayın kaynaklarından tam ve yeterince bilgi edinmek ve siz okuyuculara tarafsız ve net değerlendirmeler iletmek amacı güdülmektedir.
İzninizle şimdi Endonezya ve Burkina Faso’da meydana gelen terörist saldırıları ele almak istiyorum.
Hafta içinde Endonezya’nın başkenti Cakarta’da, IŞİD tarafından gerçekleştirilen silahlı ve bombalı eylemde aralarında beş saldırganın da bulunduğu yedi kişi ölmüş, otuzdan fazla kişi yaralanmıştır.
Bu sabah ise, Orta-Batı Afrika ülkelerinden Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’da özellikle yabancıların tercih ettiği Splendid Oteli ile yanındaki bir kahve dükkânına Afrika’daki El Kaide oluşumuna bağlı El-Murabitun grubunun düzenlediği bombalı saldırıda en az 20 kişinin hayatını kaybettiği ve anılan otelde mevcut rehinelerin kurtarılması için operasyonların devam etmekte olduğu öğrenilmiştir.
Her ne kadar Afrika’daki El-Kaide oluşumunca, IŞİD ile bir bağlantılarının bulunduğu reddedilmekte ise de, her iki gurubun da sapık İslami görüşleri doğrultusunda benzer eylemleri gerçekleştirdikleri ve sivilleri hedefledikleri açıkça görülmektedir.
Bir başka yazımızda, Afrika’dan Uzak Doğu’ya kadar uzanan İslam coğrafyasındaki tüm ülkelerin (ülkemiz dahil) radikal İslami anlayıştaki terörist oluşumların tehdidi altında olduğunu vurgulamıştık.
Bu hafta içinde gerçekleştirilen bu iki saldırının, IŞİD’in Kuzey Irak’ta ve nispeten de Suriye’de geçirdiği ciddi toprak ve militan kayıplarının ardından yaşanması herhalde bir tesadüf değildir. Nitekim, Cakarta’daki saldırının arkasındaki beynin, Suriye’de bir yıl boyunca IŞİD saflarında çarpışmış bulunan Behrum Naim adlı bir Endonezya vatandaşı olduğu belirtilmektedir.
Hemen hepsi az gelişmiş veya gelişmekte olan İslam ülkelerinde, gerçekte İslam Dini ile bağdaşmayan bu kabil sapık cihatçı anlayışların giderilmesinin tek yolu bulunmaktadır sanırım.
Bu da geniş çaplı bir çağdaş eğitim verilmesidir!