GAZİANTEP’in İslahiye İlçesi’nde, düzenlenen kilim dokuma kursunu tamamlayan 25 genç kıza törenle sertifikaları verildi.
İslahiye’de, genç kızların meslek öğrenmesi ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin sürdürülmesi amacıyla İslahiye Belediyesi, İş-Kur ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle 3 ay önce kilim dokuma kursu açıldı. Kursta hem öğrenim görerek meslek edinen, hem de ekonomik gelir sağlayan genç kızlar, eğitim sonunda sertifika almaya hak kazandı. Kursu başarıyla tamamlayan 25 genç kız için bugün Halk Eğitim Merkezi’nde tören düzenlendi. Dokudukları kilimleri de sergileyen genç kızları kutlayan İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural şunları söyledi:
“Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan kilim dokuma mesleğine yeniden hayat verebilmek amacıyla 25 kilim tezgahında 25 genç kızımız hem meslek öğrendi, hem de aile bütçesine katkı sağladı. Bundan sonra genç kızlarımızın ekonomik yaşama adapte olması ve kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamak amacıyla mesleki kurslara desteğimizi sürdüreceğiz.”
Konuşmaların ardından törene katılanlar genç kızlara sertifikalarını dağıttı, hatıra fotoğrafı çektirdi.