Samsun’da düzenlenen 2016 Dünya İşitme Engelliler Taekwondo Şampiyonası’nda 14 madalya kazanan Türkiye, takım halinde şampiyon oldu. Türkiye, şampiyonayı 5 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalya ile tamamladı.

Şampiyonada erkeklerde Muhammed Güler, Batuhan Şimşek ve Ali Rıza Karaca, bayanlarda ise Selver Şeker ile Ayşegül Gökkaya, Dünya şampiyonluğuna ulaştı. Erkeklerde İbrahim Atamer, Mehmet Kızılkaya, Mustafa Sefa Özsüz, bayanlarda ise Elif Yenigün ve Halime İlayka gümüş madalyanın sahibi oldu. Şampiyonada erkeklerde Ahmet Hakan Tuna, bayanlarda ise Elif Öner, Gülçin Şeker ve Rabia Koçak bronz madalyayı boynuna geçirdi.

Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, düzenlenen organizasyonun başarısı nedeniyle Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir ve Dünya şampiyonluğuna ulaşan milli takım sporcularıyla antrenörlerini kutladı. Şahin, “Elde edilen başarıda emeği geçen herkesi kutluyorum. Burada 2017 Deaflympics’in bir provası yapıldı. Bu bakımdan başarılı bir sınav veren Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu’nu da tebrik ediyorum. Türkiye, organizasyon yapma kabiliyetini bir kez daha gösterdi. Burada elde ettiğimiz başarı, Türk taekwondosunun alt yapısının ne kadar başarılı olduğunu ortaya koydu” ifadelerini kullandı.