Sevgili dostlar, iç politika konusunda olan-biteni yazmak gerçekten hem daha cazip, hem daha kolay. Ancak bunu bir gazetenin yayın politikasına oturtmak da epeyi zorluk arz ediyor.

Bu nedenle, bu köşeden çeşitli kereler yazdığım üzere, IŞİD’e karşı verilen mücadelede nereye kadar başarı sağlanılabiliyor, o’nu anlatmayı tercih ettim.
Son haberlerde gördünüz, IŞİD’in Libya’daki kalesi Sirte şehrindeki liman, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Birleşik Libya Kuvvetleri tarafından geri alınmış durumda, gerçi şehrin içine girilmiş değildir. Belki hatırlayacaksınızdır anılan şehir, eski Diktatör Kaddafi’nin doğduğu şehirdir. Ayrıca gayet iyi bilindiği üzere, Fas’tan başlayıp, Mısır’a kadar uzanan Trans-Mağrep karayolunun üzerindedir. Önemi bundan da kaynaklanmaktadır Sirte’nin.
IŞİD’in Irak, Suriye, Libya ve Yemen’de aktif varlığı var. Ancak PYD tarafından Suriye’de başta Rakka’ya yakın kasabalarda güç kaybetmenin yanı sıra, Irak’ta Musul’daki varlığı sona erdirilmekte, Yemen’de ise Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçaklarınca ağır ateş altında tutulmaktadır. Şimdi Libya’nın büyük şehirlerinden Sirte’den temizlenmesi, elbette ki bu terörist kitlenin imkânlarına büyük darbe vuracaktır.
Avrupa’ya yönelik yabancı göçün Balkanlar’dan gelişinin artık önlenebilir olması karşısında Libya’nın gerek samimi göçmenler, gerek IŞİD militanı açısında bir atlama taşı olabileceğini yazmıştım. Coğrafik olarak bir birine en yakın ülkeler Libya ile İtalya’dır… Hele arada volkanik yapıda bir Pantelleria adası durur iken (Anılan adaya 1996 yılında, Avrupa Filmleri Festivali kapsamında gitmiştim).
Bu arada yine Irak’ta IŞİD’in neredeyse iki yıl önce ele geçirmiş bulunduğu Musul’un güneyindeki Hacı Ali kasabasının Koalisyon destekli Irak güçlerince ele geçirilmesi önemli bir aşamayı teşkil etmiştir.
Yukarıdaki ifadelerden anlaşıldığı kadarıyla, IŞİD artık dört bir koldan önemli bir saldırı altındadır. Ancak ABD Başkanı Obama’nın da söylediği gibi, bu örgütün yakın zamanda yok edilebilmesi mümkün değildir! Kilis ve Nusaybin’e saldırılarında hız kesmediği görünen bu örgütün, birkaç gün içinde elliye yakın militanının öldürülmüş olması, bu örgütün sonu anlamına gelmemektedir.
İşin daha kötüsü, bu örgütün hala başta tüm Müslüman ülkelerinde ve Ortadoğu’da militan devşirme imkânları eksilmemiştir. Bir militanın, kendi öz kardeşini öldürmüş olduğu görüntüler sosyal medyada gezinirken Amerika’da Orlando katliamı ve Fransa’da karı koca polislerin IŞİD militanı tarafından öldürülmesi IŞİD terörünün boyutunu ve tehlikesini ortaya koymaktadır.