Geçtiğimiz Kasım ayından beri, IŞİD’in Avrupa ve Ortadoğu’da bombalı saldırılarını artırdığına tanık olmaktayız.

Geçen yıl Kasım ayında Paris’te meydana gelen eylemle başlayıp, ülkemizde iki kez Ankara ve bir kez İstanbul’daki intihar saldırılarının ardından hafta başı Brüksel’de gerçekleştirilen üç ve dün hem Bağdat’ta, hem de Yemen’in başkenti Aden’de gerçekleştirilen intihar saldırılarıyla IŞİD’in katlettiği masum insan sayısı neredeyse üç yüz rakamına ulaşmıştır.
IŞİD’in eylemlerini artırması büyük ihtimalle, bitmediğini ispatlamanın ötesinde, militanlarının örgütten ayrılmalarını engelleyecek bir moral aşılama çabası olarak görülmelidir sanırım.
Öyle ya, Brüksel’deki patlamalardan sonra Belçika ve Fransa’da IŞİD’in bazı hücreleri çökertilmiş, ABD Savunma Bakanı Carter, dün yaptığı bir açıklamada, örgütün kasası sayılan Abdürrahman Mustafa El-Kaduli’yi öldürmüş bulunduklarını bildirmiştir. Bunlar yetmemiş gibi, Rus hava gücü destekli Esad rejimi kuvvetleri IŞİD’in elinden Palmira şehrini geri almaya çok yakın olduğu gibi, Irak ordusu da Musul’u geri almak için harekete geçmiştir. Bütün bu gelişmeler, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta hükmetmekte olduğu toprağın azalması, yani petrol, vergi ve illegal yollardan kazandığı paranın erimesi anlamına gelmektedir. Kaduli’yle birlikte, militanların maaşlarını ödeyen Ebu Sarah’ın da öldürülmüş bulunması, örgüt içinde nakit sıkıntısının doğmasına, dolayısıyla maaşlarını alamayan militanlarda isteksizliğe, hatta örgütü terk etme arzusuna neden olmaktadır.
Yukarıdaki son iki ismin, ABD özel güvenlik güçlerince yapılan bir harekâtta öldürülmeleri de ABD açısından bir taktik değişikliğini göstermekte ve IŞİD’in üst düzey yöneticilerini endişeye sevk etmektedir.
Benzer şekilde, diğer bir yazımda da belirttiğim üzere, Libya’daki hatırı sayılır IŞİD varlığı ABD ve İngiltere tarafından zaman zaman bombalanmakta, Yemen’de de IŞİD hedefleri, ABD’nin sağladığı istihbarat çerçevesinde Suudi uçaklarınca vurulmaktadır.
Neredeyse her taraftan kıskaç altına alınmış bulunan IŞİD’in üst düzey kadrosunun, sözde İslam adına belirledikleri sapık amaçlar doğrultusundan geri adım atmayacaklarına inanılsa dahi, çoğu militanın örgütle bağının daha ziyade mali imkânlardan geçtiği, bu nedenle önümüzdeki günlerde önemli sayıda militanın kendi ülkelerine geri dönmeye çalışacaklarına kuşku yoktur.
Ancak, kendi ülkelerine dönecek militanların da tabir yerindeyse, kiralık olarak başka sapkın amaçlara hizmet edeceği endişesi şimdiden Avrupa’yı sarmıştır.