Dünya Ortadoğu kaynaklı yaşanan terör eylemleri karşısında, hop oturup kalkarken,  yaklaşık 124 ülkeden 15 bin kişinin İŞİD terör örgütüne katılımı ile İŞİD uluslararası bir terör örgütü haline gelmiştir.

Bütün dünya bu terör örgütü ile nasıl mücadele edeceğiz diye kafa yorarken, dünyanın her yerinde de “bu terör örgütüne nasıl katılırız?” diye insanlar arasında neredeyse bir yarış var.
İnsan inanamıyor ne biçim bir çelişki bu diye. Bazı insanlar, ölmemek uğruna, bazıları da ölmek uğruna mücadele veriyor. Biri korkuyor, öteki de korkuyu yaymak için elinden geleni yapıyor.
Dünya tam bir akıl tutulması içerisinde. İnsanları bu kadar çelişkiye sokanlar “bu terör sadece bu din eksenli mi?” diye kafa yoruyorlar. Yani söylendiği gibi Cihat mı yoksa başka şeyler var mı? Diye de düşünüyorlar.
DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI OLANLAR
Örneğin yaşadığım İsveç’te çok sayıda yabancı var. Bunlar arasında Ortadoğu’dan gelmiş Müslümanlar da var. İŞİD’e katılımda dini inanç, popülerlik, sinema filmlerindeki vurdu, kırdılı filmlerden kendilerine rol çıkaran tipler de bunların arasından çıkıyor.

Surıyelı ISID zanlısıBir de psikolojik sorunu olan, toplumsal yaşama ayak uyduramayan, ailevi sorunları olan, kendi ile barışık olmayan içine kapanık tipler var.
Dünya’yı bir şekilde tehdit eder hale getiriyorlar. Bu toplumsal sorunlar yumağı sonunda, namlunun ucunu kendisine çeviriyor ve hedefe kendisini koyuyor. Peki, Müslüman kökenlilerde durum böyle iken, “Hristiyan kökenlilere ne oluyor diyorsunuz?” derseniz onlarda ya vurdulu kırdılı Amerikan filmlerin etkisi ile modaya uyuyor ya da para için örgüte katılıyor.
CAMİİLER VE VAROŞLAR İŞİD KISKACINDA
İsveç bilindiği üzere refah toplumu ülkelerinin başında sayılır. İnsanlar, her şeye çok rahat ulaşabildikleri için bu insanlar zevk duyabilecekleri araçlar araştırırlar. Bilgisayar oyunlarındaki gibi savaşan tutkulu ruhlar.
Dünyada böyle psikolojik sorunu olan insanlar, sadistçe ve heyecan aramak uğruna İŞİD’in yolunu tutuyor diye tespitler var.
Örneğin, Stockholm’de özellikle Türklerin de yoğun oturduğu varoş olarak tanımlayabileceğimiz semtler var. Buralarda ve daha çok camilerde üst kuran İŞİD’çiler yeni mensuplarına kavuşuyor.
Özellikle  çocukları ile kopuk ilişkisi olan sorunlu ailelerin çocukları bu tuzağın başında gelen mağdurların başındalar.
Çocuklarını İŞİD’e kaptıran aileler de az değil. İstatistiklere göre İsveç’ten 300 kişi İŞİD’e katılmış. Ölenlerin sayısı ise 32 kişi.
Çocuklarını İŞİD’e kaptıran aileler ise çocuklarının yaşamının tehlikeye girmemesi için sadece İsveç Gizli Polis Teşkilatı SEPO ile ilişki kurarak sessiz kalıyorlar.
İŞİD, dünyayı adeta korku beşiği gibi sallarken, içimizden kim olacağını kestiremediğimiz insanlar bir anda yaşamımızın korkulu rüyası olarak karşımıza artık çıkabiliyor.
İSVEÇ’TE İŞİD KURBANI
ÜNLÜ OLDU
Fransa’daki son terör saldırısından sonra İsveç Gizli Polisi SEPO alarma geçerek ülkedeki terör saldırı tehdidini en üst sinyale çekti. Bu arada günlerce de İsveç’te terör saldırısında bulunacağı iddiası ile 22 yaşındaki Suriyeli bir mülteci adı ve fotoğrafı medyada ilan edilerek arandı.
Bu aramalarda herkes sesini soluğuna keserek bu zanlının yakalanması için bekleyişe girdi. Sonunda Polis zanlıyı balkondan kaçarken yakaladı. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 22 yaşında Suriyelinin üzerinde zan kalkınca mağdur olarak kamuoyuna kaldı.
İnsanlar bu sefer Facebook sayfalarında polisin teşhir ettiği  İŞİD terör zanlısı 22 yaşındaki Suriyeliden İsveç adına özür dileme yarışına girdi. Kamuoyu 22 yaşındaki Moder Mothanna Magid’e manevi tazminat ödenmesi için kampanya başlattı. İŞİD böylece kendi ünlülerini de yaratmaya başlamadı.
Bu açıdan bakıldığında İŞİD her geçen gün daha popüler olma yolunda. Allah sonumuzu hayır etsin.