Bugün Dünya’nın başında büyük bir IŞİD terör örgütü sorunu varsa, bunun en büyük sorumlusu ABD’dir.

2003 yılında petrol sevdasına kapılan ABD yanına İngiltere ve diğer koalisyon güçlerini alıp Irak’ı işgal etmeseydi, dönemin Irak lideri Saddam’ın komutanları ve askerleri ülkelerini savunmak için IŞİD örgütünü kurmayacak, gerilla savaşı başlatmayacak, daha sonra Suriye’deki iç çatışmalardan yararlanıp buraya kadar uzanmayacak ve zamanla güçlenip kendilerini bir şeriat devleti olarak ilan etmeyecekti.
++
CIA’nın raporuna göre, IŞID’in şu anda 30 bini aşkın militanı var.
Söz konusu militanların büyük bölümü Irak ve Suriyeli. Ancak onlara Türkiye, Lübnan, Ürdün, Filistin, Libya ve Afganistan gibi ülkelerin yanı sıra Avrupa ülkelerinden de katılımlar oluyor.
IŞİD’liler İslam’ı korumak adına cihat yaptıklarını, emperyalist ülkelerle bu nedenle savaştıklarını belirterek militan buluyorlar.
En önemli gelir kaynakları, el koydukları petrol kuyuları. Bunun yanı sıra vergi de topluyorlar.
Nihai hedefleri, Ortadoğu’da şeriatla yönetilen büyük bir İslam devleti kurmak.
++
IŞİD’i doğuran ABD ve koalisyon ortaklarının şimdi dünyayı IŞİD’den kurtarmak için harekete geçmeleri tuhaf bir paradoks oluşturuyor.
Bir gün dünya IŞİD belasından da kurtulacak kuşkusuz. Ama geride muhtemelen binlerce ölü ve yaralı, yakılmış yıkılmış kentler, yaşanan büyük acılar kalacak.
Ve IŞİD’in doğmasında belki de en az sorumluluğu olan Türkiye, IŞİD’den en fazla zarar gören ülkelerin başında geliyor ne yazık ki.
Bunca kanlı dersten sonra ABD ve koalisyon ortakları akıllanır mı dersiniz?