ABD merkezli araştırma şirketi Pew’in Türkiye’de düzenlediği ankette IŞİD’e yüzde 8 oranında sempati beslendiğinin ortaya çıkması dehşete düşürdü beni. Ankete katılanların yüzde 17’si de IŞİD’e direkt karşı çıkmıyor, “Bir fikrim yok” demekle yetiniyor.
Yani, IŞİD zihniyetinde bir parti kurulsa barajı kolayca aşıp Meclis’te grup sahibi olabilir pekala.

Üzerinde uzun uzun düşünülmesi, tartışılması gereken bir sonuçla karşı karşıyayız.
IŞİD, kanlı terör eylemleri düzenleyen, çocuk ve kadın demeden sivilleri bile acımasızca öldüren, infazlarını kafa keserek yapan, şeriat devleti kurmak isteyen bir örgüt.
Bu örgüte ülkemizde milyonlarca kişinin sempati beslemesi çağdaş, Atatürkçü, laik olması gereken eğitim sistemimizin iflas ettiğinin en açık göstergesidir ve geleceğimiz açısından büyük bir tehlikeye işaret etmektedir.
++
Önümüzdeki yıllarda IŞİD yüzünden daha büyük belalara hedef olmak istemiyorsak insan yetiştirme düzenimizi baştan sona gözden geçirmek zorundayız.
Okullardaki din ve ahlak derslerinde, bir dini yüceltip diğerlerine mesafeli yaklaşmaktan vazgeçilmeli, dinler tarihi öğretilmelidir.
Çocuklara hiçbir surette inanç empozesi yapılmamalı, dinin birey ile tanrı arasındaki özel ve manevi bir bağ olduğu gerçeğinden hareketle aklın ve bilimin yol göstericiliğinden uzaklaşılmamalı, din ve devlet işlerinin ayrılması gerektiği net biçimde anlatılmalıdır.
++
Tabii, çağdaş, Atatürkçü, laik bir eğitim sistemi oluşturabilmek öncelikle siyasi güçlerin buna inanması ve bu doğrultuda adımlar atmasıyla mümkündür.
Şu aşamada bunun gerçekleşmesi zor görünüyor.
Ülkemizde din istismarı hâlâ seçmenden oy toplanmasında önemli bir unsurdur.
++
Dilerim bir gün IŞİD’e değil insan haklarına, hukuka, demokrasiye, bilime sempati besleyen bir toplum olmayı başarırız.