FILE - In this Tuesday, Feb. 10, 2015 file photo released by the Syrian official news agency SANA, Syrian President Bashar Assad gestures during an interview with the BBC, in Damascus, Syria. The successful conclusion of a nuclear deal negotiated between Iran and six world powers appears to have quietly touched off a process of regional recalibration that potentially could affect the four-year old civil war in Syria. It is too early to say whether the flurry of diplomatic activity of the past two weeks would yield results. Any attempt at finding a peaceful solution is bound to collide, once again, with the thorny issue of how to deal with Syrian President Bashar Assad. (SANA via AP, File)

Suriye’de siyasi geçişe yönelik çabalar sürerken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’dan “IŞİD yenilene kadar hiçbir yere gitmeyeceğim” mesajı geldi. IŞİD’in yenilgiye uğratılmasının ardından, iktidar değişimi için bir ya da iki yılın yeterli olacağını ifade eden Esad, devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olabileceğini de söyledi.

İtalyan Rai televizyonuna mülakat veren Esad, “Suriye’nin birçok bölgesi teröristlerin elindeyken siyasi alanda bir yere varmak mümkün değil” şeklinde konuştu.
Bununla birlikte Esad “terörist” tanımına sadece IŞİD militanlarının girmediğini hükümet güçlerine karşı savaşan silahlı muhalifleri de “terörist” olarak gördüğünü söylerken de “Bu, her ülkede böyledir. Makineli tüfeklerle ateş edenleri muhalif diye tanımlayamazsınız” sözlerini kullandı.
Öte yandan IŞİD’in yenilgiye uğratılmasının ardından, iktidar değişimi için bir ya da iki yılın yeterli olacağını ifade eden Esad, devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olabileceğini de belirtti.
“BEN SEÇİLİRSEM DAHA İYİ BİR GELECEKLERİ OLACAK”

Beşar Esad’ın "Devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmamı yasaklayan herhangi bir kırmızı çizgi yok" sözlerini de kullandığı mülakat sırasında "Ben seçilirsem Suriyelilerin daha iyi bir geleceği olacak" dedi.
Bunların yanı sıra Esad, seçim olmadan iktidarda kalmasının kendisi için siyasi bir hata olacağını da söyledi.