IŞİD nasıl doğdu?

166

Ajansların geçtiği haberlere göre, ABD Kara Kuvvetleri Komutanı General Ray Odierno, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelenin kolay olmadığını, 2035 yılına kadar sürecek bir savaşı göze almak gerektiğini söylemiş.
Almanya’nın ünlü terör uzmanı Prof. Peter Neumann da, IŞİD’in yok edilmesinin uzun ve yorucu bir süreci gerektirdiğini, bunun 20 yıla kadar uzayabileceğini vurgulamış.
Bu demeçler bize yıllarca IŞİD terörü ile içiçe yaşayacağımızı, buna hazırlıklı olmamız gerektiğini gösteriyor.
++
Bundan sonra adını sık sık telaffuz etmek durumunda kalacağımız IŞİD’i biraz daha yakından tanımakta yarar var:
Önce şunu bilmemiz gerekiyor; söz konusu kanlı örgüt ABD yüzünden ortaya çıktı.
2003 yılında petrol sevdasına kapılan ABD yanına İngiltere ve diğer koalisyon güçlerini alıp Irak’ı işgal etmeseydi, dönemin Irak lideri Saddam’ın komutanları ve askerleri ülkelerini savunmak için IŞİD örgütünü kurmayacak, gerilla savaşı başlatmayacak, daha sonra Suriye’deki iç çatışmalardan yararlanıp buraya kadar uzanmayacak ve zamanla güçlenip kendilerini bir şeriat devleti olarak ilan etmeyecekti.
++
Peki, IŞİD, militanlarını nasıl buluyor?
CIA’nın raporuna göre, IŞID’in şu anda 30 bini aşkın militanı var.
Söz konusu militanların büyük bölümü Irak ve Suriyeli. Ancak onlara Türkiye, Lübnan, Ürdün, Filistin, Libya ve Afganistan gibi ülkelerin yanı sıra Avrupa ülkelerinden de katılımlar oluyor.
Saddam döneminde Irak İslam Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan El Bağdadi IŞİD’in lideri.
Bağdadi ve arkadaşları, İslam’ı korumak adına cihat yaptıklarını, emperyalist ülkelerle bu nedenle savaştıklarını belirterek militan buluyorlar.
En önemli gelir kaynakları, el koydukları petrol kuyuları. Bunun yanı sıra vergi de topluyorlar.
Nihai hedefleri, Ortadoğu’da şeriatla yönetilen büyük bir İslam devleti kurmak.
++
IŞİD’i doğuran ABD ve koalisyon ortaklarının şimdi dünyayı IŞİD’den kurtarmak için harekete geçmeleri tuhaf bir paradoks oluşturuyor.
Bir gün dünya IŞİD belasından da kurtulacak kuşkusuz. Ama geride muhtemelen binlerce ölü ve yaralı, yakılmış yıkılmış kentler, yaşanan büyük acılar kalacak.
Bunca kanlı dersten sonra ABD ve koalisyon ortakları akıllanır mı dersiniz?