Dünya kamuoyu IŞID terör örgütü ne kadar can alırsa alsın, IŞID’ın bitirilmesi konusunda ortak bir tavır alamıyor. Ya da almak istemiyor.

Süper devletlerde dahil hepsi bir ağızdan dünya kamuoyunu gözüne bakarak milleti adeta kandırıyor.
Düşünün ABD ve batılı müttefikleri istedikleri zaman Ortadoğu coğrafyasında önemli değişiklikleri çok kısa sürelerde yapmadılar mı?
Körfez Savaşlarını hatırlayın. Bölgeyi yerle bir ettiler. Karadan, denizden vurulmadık yer bırakmadılar. Yıllarda zalim diktatörler Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi’yi bir kaç günde bastırarak diktatörlüklerine son vermediler mi?
Şimdi başımıza IŞİD diye bir cinayet örgütü çıkardılar. Yıllardır insanları vahşice öldürüyor. Tehditler yağdırıyor. Türkiye’de, Avrupa’nın beşiği Fransa’da şiddetli eylemler sonucunda insan kasabı gibi yüzlerce masum insanın canını aldılar.
Avrupalılar da hala tık yok. Bugün Avrupa ve ABD ne istediyse Ortadoğu’da astığım, astık kestiğim kestik diyenler bakıyoruz, başlarını kuma sokmuşlar.
Peki neden IŞİD bitirilmiyor ya da bitirilmek istenmiyor. En büyük bilinmeyenlerden biri de bu.
Sadece Rusya bölgede istediği gibi cirit atıyor. İstediği gibi uçuyor. İstediği yerlere bombalıyor.
İncirlik üssünü açtığımız Amerika hani IŞİD’i bitirecekti?
IŞID’I VURACAĞINA TÜRKMENLERİ NEDEN VURUYOR
Dünya kamuoyu Suriye topraklarında Türkiye sınırına çok yakın bölgede yaşayan Türkmenlere yönelik etnik temizliğe seyirci kalıyor.
Türkiye aslında düşürdüğü bu Rus uçağı ile dünya kamuoyuna Rusların bu niyetini çok iyi anlatabilirdi. IŞİD’i vurmak için Suriye’de olan Ruslar neden Türkmen semalarında uçarlar. Neden Türk hava sahasını ihlal ederler?
Türkiye bu soruyu dünyaya sorup şimdiye kadar yaptıklarını neden anlatmaz.
Rusya açıkça Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’lı çözümde diretiyor. Amerika ve Türkiye ise Esad yok edilmediği sürece bu düğüm çözülmez diyor. Batı ise bu sorunda tam bir sessizlik içinde iken terör Paris’i vurunca “savaş” ilan edip IŞİD’e göstermelik birkaç hava saldırısı yaptı. Diğer Avrupa ülkeleri ise, “ bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığında.
Rusya IŞID bahanesi ile dünya kamuoyu kandırıp Türkiye sınırına yakın Türkmenlerin bölgesinde adeta Türkmen nüfusunu yok ediliyor. Türk hava sahasına giren Rusya uçakları aslında Esad’a karşı savaşan Türkmenleri hedef alıyordu.
ID İŞİN BAHANESİ
Aslında Esad’ın tekrar eski Suriye’sine kavuşabilmesi için Amerika, Türkiye ve müttefiklerinin baskısından kurtulması için Rusya kolları sıvadı, IŞİD bahanesi ile Esad karşıtlarını bombalıyor, dünya da seyirci oluyor.
Peki, Rusya niye bu kadar etkin. Rusya enerji politikasından tutun da Akdeniz’e kadar stratejik etkinliğini artırarak bölgede önemli bir güç olmayı hedefliyor. Asıl burada tepkiyi vereceklerin başında ABD ve Batılı ülkeler olması lazım.
Ancak herkes sus, pus olmuş. Türkiye, ise kendi başına bir duruş sergiliyor. Kabak da başımıza patladı.
Sonuçlarını uzaktan izlemeyi yeğliyorlar. Bizimkilerde kurbanlık koyun misali giyotinin altına başını koyuyorlar. Aylardır, Türkmenlerin Rusların tehdidi altında kurtuluş mücadelesi ve aynı zamanda ayakta kalma mücadelesi verdiğini herkes biliyor. En büyük desteği de Türkiye’den alıyorlar. Türkiye sınırına çok yakın stratejik önemi olan Kızıldağ’da verdikleri mücadele sonucunda rejim güçlerinden bu stratejik Kızıldağı büyük fedakarlık ve can kaybı ile alabildiler.
BİZ DE RUSYA’YA NEDEN TÜRKMENLERİ KATLEDİYORSUN DİYEMEDİK
Bugün IŞID terörü ile mücadele için bölgede olduğunu savunan Rusya için Cumhurbaşkanı Erdoğan “senin Türkmenlerle ne işin var. O bölgede IŞİD yok ki” diyor. Amerika ve batı bizi bu konuda yalnız bırakıyor.
TÜRKİYE’DE
TÜRKMENLER İÇİN MÜDAHALE HAKKINI KULLANSIN
Rusya uçağını düşürerek, dünyanın süper gücüne rest çeken Türkiye’ye, bundan sonra 11. yüzyıldan bu yana o bölgede yaşayan Türkmen nüfusuna sahip çıkmak yakışır.
Türkiye Dünya kamuoyuna bunu anlatarak, Rusya’nın Türkmenlere yönelik etnik temizliği dile getirmeli ve Selçuklu ve Osmanlı döneminden bu yana o bölgede kalan ve Türkiye’ye gönülden bağlı Türkmen kardeşlerimize kol kanat gerilmelidir.