Havaların; son günlerde mevsim normallerinin çok üstünde olması sürücülerde rehavete yol açtı.

“ARACININ KIŞ BAKIMINI YAPTIRMAYANLAR SÜRPRİZ YAŞAMAYIN’’

Oto elektrik ve elektronik konusunda 25 yıllık deneyime sahip oto elektrik ustası Ramazan Er ‘’ havaların sıcak olması sizleri yanıltmasın, işi şansa bırakmayın’’ diyerek sürücüleri uyardı.
Kışa girerken otomobil sürücülerinin yapması gerekenleri bir bir sıralayan Ramazan usta ‘’ hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde olması maalesef otomobil sahiplerini rehavete sokuyor. Aslında mevsim gereği alınması gereken tedbirleri ertelememek gerekiyor. Aksi halde aniden değişen hava şartları tedbir almakta geç kalmamıza ve bu konuda zorlanmamıza yol açabilir. Bu yüzden araçların kışlık bakımlarının biran önce yapılması lazım’’.
Geçen yıllarla mukayese edildiğinde, mevsimlerde ciddi bir değişiklik olduğu gözle görülüp hissediliyor. Tabii olarak buna aldanmamak gerekiyor. Zira Ankara karakteristik olarak kuru ayazı bol kara iklimi ile bilinen bir yapıdadır. Fakat son yıllarda bu özelliğini yitirmemekle beraber zamanlamasında gecikmeler oluyor. Aldatıcı havalara kanmamak gerektiğine değinen Ramazan Usta ‘’ Akümülatöre bağlı olarak; radyatör, kalorifer, şarj dinamosu, marş dinamosu, kayış bakım ve kontrolleri çok önemli.
Ayrıca ön ve arka cam silecekleri ile bunların antifirizli su ve de en önemlilerin başında kışlık lastiklerin gözden geçirilmesi. Aşınmış, eskimiş ve kışlık lastik özellikleri taşımayan lastikleri kullanmamalı. Değişmesi gereken parçaların değiştirilmesi ile bunun için gerekli önlemlerin alınması ve kontrol sonrası tamir gerektirenlerin süratle tamirinin yapılması lazım. Bu kontrollerin yapılıp gerekli tamirat ve işlemlerin yapılması açısından da havalar son derece müsait. Geciken kontroller sizlere sürpriz yaşatmasın, işi şansa bırakmayın. Herkese kötü sürprizlerden uzak, kazasız günler dilerim’’ dedi.