Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Cephesi’nde Osmanlı ordusuna karşı Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen ve Anzak diye adlandırılan askerler de savaşmış, binlercesi ölmüştü.

O askerler bugün Çanakkale Yarımadası’nda Anzak mezarlarında yatıyor. Anılarına dikilmiş anıt mezar var. Bu işgalci gücün çıkarma yaptığı plaja Anzak Koyu deniyor. Çanakkale Savaşı’nda ölen Anzaklar her yıl 25 Nisan’da Anzak Günü’nde anılıyor. Gün dolayısıyla Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelenler dedelerinin mezarları başında dua okuyor, onları saygı ile anıyor.
++
Atatürk, 18 Mart 1934’de Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünde yaptığı konuşmada, Çanakkale’de yaşamını yitiren Anzaklara ve onların annelerine şöyle seslenmişti:
“Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız.
Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”
Türk’ün karakteri, hoşgörüsü, alicenaplığı budur işte.
++
15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunurken ölen askerler için “Hainler Mezarlığı” kuranlar keşke biraz tarih bilselerdi, Çanakkale Savaşı’ndan, Atatürk’ün o savaşta ölen işgalci askerler ve ailelerine seslenişinden haberdar olsalardı.
++
Yazımı, Atatürk’ün Anzak askerleri ve onların annelerine seslenişinden sonra bir Anzak annesinin Atatürk’e gönderdiği mektupla bitirmek istiyorum:
“Gelibolu topraklarında yitirdiğimiz evlatlarımızın acısını, alicenap sözleriniz hafifletti.
Gözyaşlarımız dindi. Bir ana olarak bana bir güzelim teselli bahşetti.
Yavrularımızın sonsuz uykularında, huzur içinde dinlendiklerinden hiç kuşkumuz kalmadı.
Majesteleri kabul buyururlarsa bizler de kendilerine Ata demek istiyoruz.
Çünkü, yavrularımızın mezarları başında söylediğiniz sözler, ancak bir öz babanın sözleri gibi yüce, ilahi…
Evlatlarımızı bir baba gibi kucaklayan büyük Ata’ya tüm analar adına şükran, sevgi, saygıyla…”