NUH Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi, İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Kamuran Arı, “İş sağlığı ve güvenliğinin doğru anlaşılmasıyla birlikte meslek hastalıklarının yüzde 100’ü ve iş kazalarının yüzde 98’i önlenebilir” dedi. Yrd.Doç.Dr. Arı, iş sağlığı ve güvenliğinde yapılan uygulamalara dikkat çekerek, tehlikelerin belirlenmesi ve risk değerlendirmesi, çalışanların katılımı, uzman katkısı sağlanması, çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi ile koruma önleme anlayışının iş sağlığı ve güvenliğinin en belirgin özellikleri olduğunu söyledi. Arı, şöyle dedi:
“Bir işyerinde tehlike kaynakları; kişiye bağlı, yönetime bağlı, bölgeye bağlı, hatalı ve eksik planlamaya bağlı ve işletmeye bağlı olabilir. Bu faktörlerdeki eksiklikler iş sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturur.
Riskle her yerde karşılaşabiliriz. Fakat risk öğrenilebilir, analiz edilebilir, azaltılabilir, kontrol edilebilir ve yönetilebilir. Bu da risk değerlendirme yöntemleriyle mümkündür. Genel risk kontrol yöntemleriyle tehlikelerin ve risk faktörlerinin kaynağında yok edilmesi mümkündür. İş sağlığı ve güvenliğinin doğru anlaşılmasıyla birlikte meslek hastalıklarının yüzde 100’ü ve iş kazalarının yüzde 98’i önlenebilir.”
Türkiye’de her 3–4 dakikada bir iş kazası olduğunu, 90 dakikada 1 kişinin iş kazaları nedeniyle sakat kaldığını ve 4 saatte 1 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Yrd.Doç.Dr. Kamuran Arı, iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle oluşabilecek zararı azaltabilmek için işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği için fon oluşturmalarının, yönetimin iş sağlığı ve güvenliği konularının önemi açısından bilinçli olmasının ve bu konularda kararlı ve etkili kuralların uygulanması gerektiğini vurguladı.

FACEBOOK YORUMLARI