CHP’nin Seçim Bildirgesi’nde “tarafsız cumhurbaşkanı” vurgusu yapıldı. Bildirgede, sembolik yetkilerle donatılmış, yürütme ve yasama üzerindeki etkisi sınırlandırılmış bir Cumhurbaşkanlığı modelinin yeniden tesis edileceği belirtildi. Bildirgede “Kürt Sorunu” başlığı altında, “Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olmasını sağlayacağız” denildi.Partisinin “Önce Türkiye” başlıklı seçim bildirgesini açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İş garantili eğitim yapacağız, mezun olduğunuz gün işiniz hazır olacak. Taşeron işçilerin tamamı  kadro alacak. Asgari ücret CHP iktidarında net 1500 lira olacak. Aile sigortası kapsamında lise öğrencileri son sınıf öğrencilerine okul harcamalarını karşılamaları için lise kart uygulaması getireceğiz. Hiçbir harcama yapmayacak” dedi.
“7 Haziran Genel Seçimi ile yurttaşlarımız, 13 yıldır devam eden tek parti iktidarını sona erdirmiş ve değişim istediğini açıkça göstermiştir. Partimiz, seçimlerden çıkan bu sonuca saygıyla yaklaşmıştır. Bir ateş çemberinden geçen ülkemizin hükümetsiz kalmaması ve yaşanan sorunlara kalıcı çözümlerin bulunması için her türlü fedakârlığı yapmıştır. ‘Önce Türkiye’ ilkesiyle hareket eden tek parti olan CHP, gelecek seçimleri değil, Türkiye’nin geleceğini düşünmüştür. Türkiye’nin geleceği için uzlaşma aramıştır. Kutuplaşmayı ortadan kaldırmanın ve ortak aklı egemen kılmanın peşinde olmuştur.
CHP tüm siyasi partilerle görüşebilen, tüm toplum kesimlerinin başvurabildiği tek parti konumundadır.
CHP, kişisel çıkar ya da parti çıkarı için değil, Türkiye’nin geleceği için siyaset yapan partidir.
Bugünün ve geleceğin güvencesidir CHP.”
CHP’NİN 1 KASIM VAATLERİ
CHP’nin Seçim Bildirgesi’nde, “güçlendirilmiş parlamenter sistem” vurgusu yapılarak şöyle denildi:
“TBMM’ye etkinlik kazandıracağız.
Başta yüzde 10 seçim barajı olmak üzere demokratik siyasetin ve adil temsilin önündeki bütün engelleri kaldıracağız.
Yurt dışındaki yurttaşlarımızın, her 300 bin seçmene bir milletvekili düşecek şekilde, 10 milletvekili ile temsil edilmesini sağlayacağız.  Memurların siyasi partilere üye olma yasağını kaldıracağız.
SİYASİ AHLAK YASASI
Siyasi Ahlak Yasası çıkaracağız.
Siyasi Partiler Kanunu’nu parti içi demokrasiyi güçlendirecek şekilde değiştireceğiz.
Kolluk güçlerinin keyfi uygulamalarına, orantısız şiddete ve biber gazı kullanımına son verecek yasal düzenlenmeleri yapacağız.
MİT DÜZENLEMESİ
MİT müsteşarının yargılanması için gerekli olan idari izni, Cumhurbaşkanı’ndan alarak, yetkiyi Başbakan’a vereceğiz.