MTSO Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Aşut, yaşanan süreci değerlendirdi. Sürecin ‘dış mihraklı bir gövde gösterisi’ olduğunu vurgulayan Aşut, şöyle konuştu:

“Sıkıntı var ama geçecek. Kısa sürede sıkıntılar bizi yıldırmamalı. Ekonomiye uzun vadede bakmalıyız. Yatırımımız her şeyimiz Tükiye’de. Demokrasiye, Cumhuriyete, vatana sahip olunca ihracattaki küçük düşüşleri de atlatacağız. Rusya krizinde de aynı sıkıntıları yaşadık. O süreçte arkadaşlarımın hepsi elinde valizleriyle farklı ülkelere farklı ürünler sunmaya çalıştı ve başarılı da oldu. 2008 krizinde bile teslim olmayan Türk iş dünyası, bu darbecilerin ve dış mihrakların ekonomik savaşına teslim olmamıştır, olmayacaktır.”
Siyaseten hedeflerine ulaşamayan çevrelerin, ekonomik anlamda Türkiye’ye zarar vermesine izin vermeyeceklerini söyleyen Aşut, şöyle devam etti: “Yatırım yapmayın diyenler öldü fiyatına Türkiye’den şirket toplamak için çalışma yapıyor. Mersin iş dünyası işinin başındadır, dünyaya entegredir, üretmeye, yeni pazarlar bulmaya, ihraç etmeye devam etmektedir. İnanın bu olay 2023 hedeflerimiz adına bizleri daha da kamçılamıştır. Bu kez üzerimize farklı boyuttan geliyorlar. Daha güçlü, daha çok başarıp sizlerin desteği ile daha çabuk atlatmalıyız. Siyasetçi siyasetini, iş dünyası kendi işini yapsın.”