İş dünyası’nın önemli isimleri, dün Ankara Kızılay’da meydana gelen bombalı saldırıyı sert bir dille kınadı. Verilen ortak mesaj ise birlik ve beraberlik yönünde oldu.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Cahit Nakıboğlu, dün Ankara Kızılay’da meydana gelen bombalı saldırıları şiddetle kınadıklarını belirterek, “Haince ve kalleşçe yapılan, terör saldırısını şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

Nakıboğlu açıklamasında, “Acımız ve öfkemiz büyüktür, terör nereden gelirse gelsin, hangi şartlarda yapılırsa yapılsın, hiçbir şekilde kabul edilemez bir insanlık suçudur. Kendi hain ideolojisini gerçekleştirmek için hak ve hukuk tanımayan, masum insanların canına kast etmeyi adeta kendine vazife haline getirmiş terör örgütlerinin, hain ve alçakça yapılan bu eylemi, herkes tarafından nefretle kınanmalıdır. Bugün itibariyle sayıları 296 olan ve 1 milyon 700 bin kişiden fazla istihdam sağlayan, ekonomimizin lokomotifi Organize Sanayi Bölgelerimiz adına, terör saldırılarını şiddetle kınıyor, ülkemizin istikrarını, birlik ve beraberliğini bozmayı hedef alan ve şer odakları tarafından düzenlenen menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

-HAK-İŞ: TERÖRÜ LANETLİYORUZ, ACIMIZ BÜYÜK

HAK-İŞ Genel Başkan Vekili Mehmet Şahin ise saldırıda hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralananlara da acil şifalar dilediklerini belirtti. Şahin, “Acımız büyük ancak, metanetimizi koruyarak cesaretimizi ve umudumuzu kaybetmiyoruz. Terörün son bulduğu, kardeşlik; huzur ve güven ortamının egemen olduğu daha güçlü bir Türkiye ve dünya umut etmeye devam ediyoruz” dedi.

-KAİAD: KARANLIK ODAKLAR AMACINA ULAŞAMAYACAK

Karadenizli İşadamları Derneği (KAİAD) Başkanı Murat Camadan da, Ankara’da yaşanan terör saldırısı ile ilgili açıklama yaptı. Camadan’ın açıklaması şöyle oldu:

“Ankara Kızılay’da sivil vatandaşlarımıza yönelik olarak gerçekleştirilen terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Kardeşliğimizi ve birliğimizi bozmaya çalışan karanlık odakların er veya geç yüce Türk adaletine hesap vereceklerine olan inancımız tamdır. Masum insanların katledilmesinin açıklanabilir hiçbir haklı sebebi yoktur. İnsanları korkutarak, katlederek terör örgütleri hiçbir sonuç alamayacaktır. Çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve yaralandığı bu alçakça saldırıyı gerçekleştiren karanlık odaklar, saldırının yapılış biçimi itibariyle ve masum vatandaşlarımızı hedef alarak aciziyetlerini yine ortaya koymuştur. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

-TMMOB MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI: TÜRKİYE KATLİAMLARI ÜLKESİ HALİNE GELDİ

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama, bombalı saldırı ile 37 yurttaşın yaşamını yitirdiği, 100’den fazla yurttaşında yaralandığı belirtilirken, “TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak bu terör eylemini de nefretle kınıyor, lanetliyoruz” denildi.

Gezi Parkı Direnişinin, 7 Haziran seçimleri ve son olarak 1 Kasım seçimlerinden bu yana Türkiye’nin adeta “katliamlar ülkesi” haline getirildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu sonuncusu, başkent Ankara’da beş ay içinde gerçekleşen üçüncü katliamdır. Ülkeyi yönetenler, ülke içinde ve Suriye’de savaş politikalarında ısrar etmekte, halkın esenliğini ve can güvenliğini sağlayamamaktadır. Yaşamlarını kaybeden yurttaşlarımız için taziye mesajları yayınlamak, yaralılara şifa dilemek ve basmakalıp demeçlerle bir ülke yönetilemez. Türkiye’yi bir savaş alanı olarak görmek, terörden medet ummak, halklar arası düşmanlıklar yaratmak ve milliyetçiliği pekiştirmek asla benimsenemez. Terör nereden, kimden gelirse gelsin terördür, benimsenemez. Ölümlerin olmadığı, hiç kimsenin burnunun kanamadığı bir ülkede yaşamak, bütün yurttaşlarımızın, hepimizin hakkıdır ve bu husus siyasi iktidarın sorumlulukları arasındadır. Halkımızı acı, belirsizlik, korku ve kitlesel pasifikasyona esir edecek, insana değer vermeyen, Türkiye’yi daha büyük bir kan gölüne çevirecek çok tehlikeli bir gidiş söz konusudur. Bu gidişe bir son verilmeli, barışın, emeğin, insanın, demokrasinin sesi yükseltilmelidir. Türkiye halkları, emek ve demokrasi güçleri bu gidişe bir son verecek duyarlılık ve refleksleri göstermelidir. Odamız, teröre, kan sevicilerine, emek, barış, demokrasi, laiklik düşmanlarına karşı mücadeleye kararlılıkla devam edecektir.”

Milletimizi derin üzüntüye boğan terör saldırısını lanetleyen MASFED ve BOD Başkanı Aydın Erkoç aşağıdaki açıklamayı yapmıştır;

-MASFED: 78 MİLYONUN KENETLENMESİ TERÖRÜN AMACINI BOŞA ÇIKARACAK

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), Başkent Otomotivciler Derneği (BOD) ve OTONOMİ Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç da Ankara’da otobüs durağında bekleyen sivil yurttaşları hedef alan terör saldırısını lanetleyerek, 78 milyonu teröre karşı kararlı bir birlik ve beraberlik duruşu sergilemeye çağırdı. Erkoç, ülkenin huzur ve barışına kast eden teröre karşı milletçe bir olup kararlı tepki vermek gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Türkiye’mizin kalbi olan Başkent Ankara’mız, son beş ay içinde üçüncü kez olmak üzere yeni bir menfur terör saldırısına maruz kalmış bulunuyor. Bizi milletçe üzüntüye, derin acıya sevk eden bir saldırıya daha maruz kaldık. İnsanlık düşmanı caniler sivil vatandaşlarımızın hayatına kastetmiş, masum insanları acımasızca katletmiştir. Bu hain saldırıda hayatını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı, Ankara’daki hastanelerde tedavi görmekte olan yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu saldırıyı gerçekleştiren insanlık düşmanlarını, yıllardır sivil, asker, polis olmak üzere onlarca insanımızı katleden, ülkemizin huzur, barış ve kardeşliğini bozmaya çalışan ayrılıkçı terörü lanetliyoruz.”

-TÜGİAD: MİLLETÇE YEKVÜCUT OLUP TERÖRÜN KÖKÜNÜ KAZIMALIYIZ

Ankara’daki bombalı saldırıyı kınayan bir diğer isim ise Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı oldu. Naslı, Ankara’da yaşanan terör saldırısını yapanları lanetlediğini ifade ederek, “Tırmandırılan teröre karşı yılgınlığa kapılmadan milletçe kenetlenerek tek vücut olup, terörün kökünü kazımalıyız. Terör odakları hain amaçlarına asla ulaşamayacaklarını iyi bilmelidir. Türkiye güçlü bir ülkedir. Teröre karşı taviz vermeden, yılgınlığa kapılmadan, milli birlik duygusu içinde yekvücut olup son terörist de etkisiz hale getirilene kadar kararlılıkla mücadele edeceğimiz, onları tarihin çöplüğüne göndereceğimiz bilinmelidir. Türkiye bu terörün üstesinden gelecektir. Türkiye, birlik ruhu içinde kalkınmasına, ilerlemesine devam edecektir” dedi.

-ASİAD: TERÖR ASLA AMACINA ULAŞAMAYACAK, TÜRKİYE’Yİ YOLUNDAN ÇEVİREMEYECEK

Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Onursal Başkanı Barış Aydın, milletin birliğini, ülkenin bütünlüğünü hedef alan, barış ve huzuru bozup ülkeyi istikrarsızlaştırarak bölmeye çalışan terörün, hiçbir zaman bu amacına ulaşamayacağını bildirdi. Barış Aydın yaptığı açıklamada, terörün amacının Türkiye’nin kalkınma ve ilerlemesine engel olmak, onu 2023 ve 2071 hedeflerinden alıkoymak ve bölmek olduğunun altını çizerek, Batının da teröre karşı mücadelesinde Türkiye’nin yanında daha net bir duruş sergilemesi gerektiğini söyledi.