İran’ın atom bombası yapmaktan vazgeçtiğini belirterek Batı dünyasıyla vardığı anlaşma Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Bu anlaşmanın bize olumlu olduğu kadar olumsuz yansımaları da olacak.
Önce olumlu yansımalarının neler olabileceğine bir bakalım:
-Doğu’daki komşumuzun atom bombasına sahip olması Batı dünyası için olduğu kadar bizim için de ciddi bir tehditti. Şimdi bu tehdit ortadan kalkacak.
– İran önümüzdeki dönemde büyük yatırımlar yapacak. Türk müteahhitlerinin İran’da yapılacak sanayi ve altyapı yatırımlarına talip olması muhtemeldir.
-Batı’ya açılım, İran’dan Türkiye’ye turist akınını artıracaktır. Bu ülkeden her yıl milyonlarca turistin Türkiye’ye gelmesi sürpriz olmayacaktır.
– Yapılan anlaşma İran’a olan ambargoyu ortadan kaldıracağı için petrol ve doğal gaz üretimi ve satışını adeta patlatacaktır. İran bu yolla kazandığı paranın bir bölümünü çeşitli ülkelerin yanı sıra Türkiye’den yapacağı ithalatta kullanacaktır.
– İran, bir İslam Cumhuriyeti. Batı’ya açılım bu ülkede demokrasi rüzgarlarının esmesine ve günün birinde laikliğin benimsenmesine yol açacaktır. Yani oluşan yeni tablo İran’ın İslami rejim ihraç etme arzusunu durduracaktır.
++
İran’ın Batı’yla vardığı anlaşmanın Türkiye açısından muhtemel sakıncalarını ise şöyle sıralamak mümkün:
-Atom bombası yapmaya ramak kalmış Batı’yla kavgalı bir İran, Ortadoğu’da Türkiye’nin stratejik önemini artırıyordu. İran, Batı’yla anlaşmaya varınca Türkiye Batı için artık eskisi kadar önemli bir ülke olmayacaktır.
-Türkiye, İran’dan petrol ve doğal gaz satın alıyor. İran’a yönelik ambargonun kalkması sayesinde İran artık istediği ülkeye istediği ürününü satabilecektir. Bu durum Türkiye’nin petrol ve doğalgaz faturasının artması sonucunu doğuracaktır.
-Suriye’de yaşanan iç savaşta İran, Türkiye’nin aksine Beşar Esad’ın yanında duruyordu. Batı’yla anlaşmış olan İran, Suriye’de Esad’ın iş başında kalması için eskisinden daha rahat ve güçlü biçimde çaba gösterecektir. Bu da Türkiye’nin aleyhine bir gelişmedir.
++
Bize olacak kimi olumsuz yansımalarına karşın ben İran’ın Batı’yla yaptığı anlaşmanın son toplamda bölge ve dünya barışı için atılmış tarihi bir adım olduğunu düşünüyorum.