İran’ın açılan kapılarından ilk plastik sektörü giriyor

165

Türkiye plastik sektörünün önemli dış ticaret alanlarından biri olan İran’da düzenlenecek olan İranplast 2016 fuarı, yaptırımların kalkmasının ardından daha da önem kazandı.

Fuarın Türkiye tek temsilcisi olan PAGDER, sektördeki firmaların İran’daki bu fuara yoğun ilgi gösterilmesi dolayısı ile katılımları haftalar öncesinden tamamladıklarını açıkladı.

Türkiye plastik sektörünün önemli dış ticaret alanlarından biri olan İran’da düzenlenecek olan İranplast 2016 fuarı, yaptırımların kalkmasının ardından daha da önem kazandı. Fuarın Türkiye tek temsilcisi olan PAGDER, sektördeki firmaların İran’daki bu fuara yoğun ilgi gösterilmesi dolayısı ile katılımları haftalar öncesinden tamamladıklarını açıkladı.

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, İran’ın plastik sektörü için önem taşıdığını vurgulayarak, “Sektör olarak İran’dan hammadde ithalatı yapıyoruz. En fazla plastik mamul ihraç ettiğimiz ülkeler arasında da 6’ncı sırada İran geliyor. Ancak İran bunun çok daha ötesinde bir potansiyel taşıyor. Geniş perspektiften bakarsak, İran ihracatımız için önemli bir fırsat ama aynı zamanda önemli bir rakip. Sektörümüz bu yeni ortamı, yeni dönemi; PAGDER’in Türkiye tek temsilcisi olduğu İranplast 2016 fuarında yakından görecek, fırsatları değerlendirecek” dedi.

İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması ile Türkiye-İran ekonomik ilişkileri yeni bir döneme giriyor. Türkiye’nin en önemli ihracat sektörlerinden biri olan plastik sanayi de, İran ile yakın ilişki içinde… İran’a yıllık 200 milyon dolara yakın ihracat yapan plastik mamul üreticileri; bir önceki fuarda olduğu gibi, bu yıl da “İranplast 2016” fuarının Türkiye tek temsilciliğini yürüten PAGDER’in organizasyonu ile 13 – 17 Nisan 2016 tarih aralığında, Tahran’a güçlü bir çıkartma yapmaya hazırlanıyor.

-“İRANPLAST 2016, İRAN’I DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN SEKTÖRÜMÜZE BÜYÜK FIRSAT SUNACAK”-

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, İran’ın son dönemde hammadde üretimine ağırlık verdiğini, petrol üreticisi bir ülke olarak bu alanda ciddi bir avantaj yakaladığını hatırlatarak, 2009’da küresel hammadde ihracatında payı dikkate alınmayacak bir ülkeyken, 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 1,3 pay ile dünyanın ilk 20 hammadde ihracatçısı arasına girdiğini kaydetti.

Bu durumun İran’ın plastik mamulde güçlü bir potansiyel üretici görünümü arz ettiğini vurgulayan Reha Gür, “İran, plastik sektörünün her alanı için dikkatle takip edilmesi gereken bir ülke. Ciddi rekabet avantajlarımızın olduğu bir dönemdeyiz. İlk bakışta ciddi bir ihracat imkanı sunduğu değerlendirmesi yapılıyor, sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın iştahını kabartıyor ama İran ekonomisi, aynı zamanda birçok alanda rakip olma potansiyeli taşıyor. Dolayısı ile PAGDER’in Türkiye tek temsilcisi olduğu ve yoğun başvuru nedeni ile katılımını haftalar önce tamamladığımız İranplast 2016, İran’ı daha yakından tanımak için sektörümüze büyük fırsat sunacak. Bu fuar katılımı ile yaptırımların kalktığı İran’a ilk adımı da plastik sektörü atmış olacak” dedi.

-FUAR TAKVİMİ DE, TÜRK İHRACATÇISINA AVANTAJLAR SAĞLIYOR-

Reha Gür, ayrıca İran’da Mart ayındaki yeni yıl tatili ve Nevruz (Bahar Bayramı) tatili ile ardından gelen resmi ve dini tatillerin sonrasına denk gelen fuar takviminin de avantajlar oluşturduğuna dikkat çekti. Tatillerin birleştirilmesi alışkanlığı ve Nevruz tatiline İran’da verilen önem dolayısı ile İran’da yerleşik üreticilerin bir bölümünün fuara katılım gösteremeyeceğini, buna karşın ziyaretçi sayısının artacağını belirten Gür, “Bu durum özellikle pazara girmek isteyen biz ihracatçılar için ilave fırsatlar yaratacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here