İsrail Savunma Bakanı Moşe Ya’alon, ülkesi için Tahran’ın “en büyük tehdit” olduğunu belirterek, “İran’a IŞİD’i tercih ederim” dedi.

Ya’alon, Tel Aviv’de düzelenen bir güvenlik konferansında yaptığı konuşmada İran’ı ağır sözlerle suçladı. Tahran’ı “İsrail için en büyük tehdit” olarak nitelerken İran’ın “Asya, Afrika, Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika olmak üzere beş kıtada terör altyapısının bulunduğunu” iddia etti.
-GENELKURMAY BAŞKANINA YANIT MI?-
İran ile IŞİD arasında bir seçim yapmak zorunda kalması durumunda “IŞİD’i tercih edeceğini” dile getiren Ya’alon’un sözlerini yansıtan Ynetnews, Bakanın bu ifadeleriyle muhtemelen İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Esenkot’un bir gün önce aynı konferansta sarf ettiği “İran ile nükleer anlaşma, fırsatları içeriyor. Hizbullah en ciddi tehdit” ifadelerine gönderme yaptığını yazdı.
-“İRAN GÜVEN İÇİNDE HİSSEDERSE EĞER DAHA HIZLI BOMBA ÜRETEBİLİR”-
Ya’alon, İran için “Bölgeye hakim olmayı amaçlayan haydut bir rejim. Hizbullah, İran için vekalet savaşını yürüten örgüt” savını dile getirdiği konuşmasında 5+1 Grubu ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmasını sert dille eleştirerek İran için “ekonomik olarak güven içinde hissederse eğer, daha hızlı biçimde bomba üretebilir” iddiasında bulundu.
Rus ordusunun Suriye’deki hedeflere ulaşılamadığını savunan Ya’alon buna karşın ABD’nin öncülüğünde IŞİD’le verilen mücadelede ise ilerlemenin sağlandığını belirterek,  “IŞİD, Irak ve Suriye’de ciddi yenilgilere uğruyor” şeklinde konuştu.
IŞİD’in sonunda yenileneceği inancını dile getiren Ya’alon, “Suriye’deki strateji, Kürtler’in yaptığı gibi asker konuşlandırarak yerel kuvvetleri güçlendirmek olmalı” sözlerini de kullandı.