– TÜRKİYE’de 7 Haziran seçimlerini değerlendiren İran Radyosu, ‘Başkanlık sistemi’ getirmeyi hedefleyen Ak Parti’nin oylarında görülen büyük düşüş ardında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Neo Osmanlı hayalleri’,  Suriye gibi komşu ülkelerin içişlerine karışması, IŞİD gibi tekfirci terör örgütlerini açıkça desteklemesi ve özellikle iktisadi kazanımlar bakımından ‘altın döneminden’ uzaklaşması olduğuna dair değerlendirmeler olduğunu öne sürdü.

Radyonun Türkçe yayını ve web sayfasında Türkiye’deki seçimde AK Parti’nin yüzde 41 dolayında oy kazanarak yeni mecliste en çok milletvekili çıkardığı, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu partisinin yeni bir zafere imza attığını söylemesine rağmen bazı çevrelerin bu sonucu AKP için büyük bir hezimet olarak yorumladığı belirtildi.

AK Parti’nin son 3 dönemdekinin aksine Türkiye’de tek başına iktidar olamadığı, başka siyasi partilerle koalisyon kurmak zorunda kalacağı belirtilirken şu değenlendirmeler yapıldı:

“Tahminleri zorlaştıran bir başka durum, HDP’nin yüzde 10’luk barajı aşarak Türkiye meclisine girmeyi başarmasıdır. HDP açıklanan sonuçlara göre oyların yüzde 13 kadarını elde etmeyi başardı ki bu da ‘Kürtlerin partisi’ olarak bilinen bu parti için büyük bir başarı sayılır.

Nitekim bazı çevreler HDP’nin meclise girebilmesini AKP için büyük yenilgi sayıyor, çünkü AKP de seçim kampanyaları sırasında HDP’nin meclise girmesini Türkiye için kara bir dönem olarak yorumluyordu.