An image grab taken from a propaganda video uploaded on June 11, 2014 by jihadist group the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) allegedly shows ISIL militants gathering at an undisclosed location in Iraq's Nineveh province. Militants took control of the Iraqi city of Tikrit and freed hundreds of prisoners today, police said, the second provincial capital to fall in two days. AFP PHOTO / HO / ISIL-/AFP/Getty Images

Irak devlet televizyonunda yapılan duyuruda, ülkenin batısında yer alan ve bu ay içerisinde IŞİD’in kontrolü altına geçen Ramadi’nin başkent olduğu Anbar eyaletinde IŞİD’e karşı operasyon başlatıldığı ifade edildi.

Operasyonda Iraklı güçler, Şii ve Sünni paramiliter birliklerin destekleyeceği belirtilirken, operasyonun içeriğiyle ilgili detaylı bilgiye yer verilmedi.
IŞİD, ülkenin en büyük eyaleti sayılan Anbar’ın hatrı sayılır bir bölümünü 2014’ün başlarından itibaren ele geçirmeye başlamış ve bu ayın başlarında eyaletin başkenti Ramadi’yi ele geçirmişti. Iraklı güçler, geçtiğimiz günlerde Ramadi’yi geri almak için başlatılan operasyonda kısmen başarılı olarak kentin doğusunu yeniden ele geçirirken, bugün itibariyle eyaletin tamamını IŞİD militanlarından temizlemek için harekete geçti.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...