Teskerede, “Terör gruplarının Irak’taki mevcudiyetine ve bunun doğurduğu tehditlere karşı askeri, siyasi ve diplomatik tedbir ve girişimlerini artırarak sürdürmek durumundadır. 

ANKARA– Bakanlar Kurulu’ndan Meclis Başkanlığı’na sunulan Irak ve Suriye’ye tezkeresinin gerekçesinde, “Hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi” yetkisi istemesi dikkat çekti.
Teskerede, “Terör gruplarının Irak’taki mevcudiyetine ve bunun doğurduğu tehditlere karşı askeri, siyasi ve diplomatik tedbir ve girişimlerini artırarak sürdürmek durumundadır. Diğer taraftan, Suriye’de rejimin, beşinci yılına giren şiddet politikalarının, terör gruplarına desteğinin ve halkın etnik ve mezhepsel farklılıklarını fiili çatışmaya dönüştürme siyasetinin insani durum, bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrar bakımından yol açtığı risk ve tehditler artmaktadır” ifadelerine yer verildi. Irak ve Suriye sınır ötesi operasyon yapılmasına yetki veren tezkerenin süresini 1 yıl daha uzatan “Bakanlar Kurulu Prensip Kararı” Meclis Başkanlığı’na Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzasını taşıyan tezkere ile geldi,
Teskerede, “Türkiye’nin güney kara sınırları boyunca ulusal güvenliğimize dönük risk ve tehditler artmaktadır. Irak’ın kuzey bölgesinde silahlı PKK terör unsurları varlığını sürdürmektedir. Suriye ve Irak’ta diğer terör unsurlarının sayısı ve ortaya koydukları tehditte de önemli artış gözlenmektedir” denildi.
-IRAK TEZKERESİ İLK KEZ 2007’DE SURİYE TEZKERESİ İSE 2012′DE KABUL EDİLMİŞTİ-
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararlarıyla, Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını teyit edildiği, bu ülkelerdeki terör faaliyetlerini kınadı aktarılan gerekçede, “DEAŞ ve benzeri terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkelere 1373 (2001) sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı ve uluslararası hukuk çerçevesindeki sorumluluklarına uygun şekilde gerekli tedbirleri alma çağrısında bulunmuştur” ifadeleri kullanıldı.
Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğünün, millî birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfettiği belirtilen gerekçede şu ifadelere yer verildi: “Terör gruplarının Irak’taki mevcudiyetine ve bunun doğurduğu tehditlere karşı askeri, siyasi ve diplomatik tedbir ve girişimlerini artırarak sürdürmek durumundadır. Diğer taraftan, Suriye’de rejimin, beşinci yılına giren şiddet politikalarının, terör gruplarına desteğinin ve halkın etnik ve mezhepsel farklılıklarını fiili çatışmaya dönüştürme siyasetinin insani durum, bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrar bakımından yol açtığı risk ve tehditler artmaktadır. Bu çerçevede, ilk olarak 2007 yılında kabul edilen ve altı defa uzatılan Irak tezkeresi ile 2012 yılında kabul edilen ve bir defa uzatılan Suriye tezkeresinin 2014 yılında tek bir metin halinde kabulünü zaruri hale getiren ve ulusal güvenliğimizi tehlikeye atabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin ulusal düzeyde tespit edilerek hayata geçirilmeye devam olunması, bunun yanı sıra DEAŞ ve benzeri terör örgütleriyle mücadele amacıyla oluşturulan uluslararası koalisyon bünyesinde Türkiye’nin de iştirak ettiği faaliyetlerin sürdürülmesi önem taşımaktadır.”

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.