Irak ordusu, Musul’un güneyinde bir operasyon düzenleyerek işgal altındaki bir köyü kurtarırken bu gelişmeyi duyuran Rudaw, “Musul’a yaklaştılar” sözleriyle duyurdu.

Rudaw’ya göre, Enbar İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Başkanı Muhammed İbrahim, yaptığı açıklamada, Irak Ordusu’na bağlı özel kuvvetlerden bir birliğin, Musul’un güneyinde bulunan El Cıdaa köyüne bir operasyon düzenlediğini belirtti.
Özel birliğin İlk defa havadan indirme yaparak operasyon düzenlediğini aktaran Muhammed İbrahim, yaşanan sıcak çatışmadan sonra köyün tamamen kurtarıldığını ifade etti. Operasyona savaş uçaklarının da bölgedeki IŞİD’in mevzilerini bombalayarak destek verdiği belirtiliyor.
İbrahim’in açıklamasını yansıtan Rudaw ise “IŞİD Haziran 2014’te Irak Ordusu’nun çekilmesiyle, idari merkezi Musul olan Ninova vilayetini tamamen işgal etmişti.  Musul’un Güney Kürdistan sınırları içinde yer alan Rabia, Sınune, Şengal ve Zumar başta olmak üzere tüm bölgeleri, son 2 yılda Peşmerge Güçleri tarafından kurtarılmıştı” dedi.
ABD öncülüğündeki koalisyon, Irak Ordusu, Sünni milisler ve Peşmerge Güçleri’nin İŞİD’in “başkent” olarak gördüğü Musul’u kurtarmak için son hazırlıkları yaptığını anlatan Rudaw, haberinde Musul’un başkent Bağdat’tan sonra Irak’ın en büyük ili olduğunu anımsatıyor.