iPhone 6 Plus’ın Apple donanım arızası “dokunma problemi” için yeni bir tamir programı başlattı.

Tamir tutarı: 149$

iphone6plusiPhone 6 Plus’ın “Dokunma Prolemi” dokunmatik ekranı kullanışsız hale getirerek üst tarafında gri bir çizgi oluşmasını sağlıyor. Apple‘a göre, bu hata telefonu tekrar eden biçimde düşürmekten kaynaklanıyor. Firma yapılcak tamirin masrafını karşılamadığından dolayı bu sorunu yaşayanların tamir için 149 dolar ödemeleri gerektiğini duyurdu. Fakat bu iPhone kullanıcılarını pek teselli etmedi ve kullanıcalar Apple’a bu sorunla ilgili davalar açmaya başladı.

“Apple, iPhone 6 Plus cihazlarının bu tip ekran kıpraşmaları veya çoklu dokunma sorunlarının birden fazla kez sert bir yüzeye düşmesi ile cihazda daha fazla baskı oluşabilir”

diye web sitesinden bir açıklama ile belirtti.

“Eğer iPhone 6 Plus yukarıdaki belirtileri sergiliyorsa ve çalışmaya devam ediyorsa, ekranı çatlak veya kırık değilse Apple cihazınızı servis ücreti olan 149 dolar ile tamir edecektir.”

Apple eğer bu servis için daha önceden ödeme yapıldıysa 149 dolarlık fiyata göre fazla para iadesi yapılacağını da duyurdu. Firma bu tamir için ödeme yapanlarla irtibata geçtiğini bildirdi, fakat bu süreçte ulaşamadıkları müşterilerinde kendilerine Apple teknik destek ile ulaşabileceklerini açıkladılar.

iPhone tarihi:

iPhone’da dahili kamera, yazılı mesajlaşma ve görsel sesli mesajlar, taşınabilir medya çalar, Safari internet tarayıcısı, e-posta ve kablosuz internet özellikleri bulunmaktadır. Kullanıcı arayüzü çoklu dokunmatik ekrana uygun olarak fiziksel klavye yerine sanal klavye özelliği ile birlikte oluşturulmuştur. 3. parti yazılım desteği de bulunduran iPhone, 2008’in ortalarında faaliyete geçen App Store sayesinde 1.3 milyon’dan fazla Apple tarafından onaylanmış uygulamayı desteklemektedir. Bu uygulamalar App Store içinde yirmi farklı türe ayrılarak listelenmektedir.

iPhone’nun sekiz farklı modeli bulunmaktadır. Sekiz modelin ilk beş modelinin 3,5″ ekranı varken altıncı telefon olan iPhone 5’te ilk defa ekran boyutu değiştirilerek 4″ yapılmıştır.

İlk model dokunmatik ekranlı iPhone (veya iPhone 2G), cep telefonu sektörü için devrim niteliğindeydi. iPhone 3G ve 3GS’in temelini iPhone oluşturur. iPhone 2G’nin kasası alüminyum-plastiktir. iPhone 3G’de ise arka kısım bir bütün halinde piyano siyahına boyanmıştır. 3GS’te gelen video çekme özelliği ve daha yüksek RAM kapasitesi bu telefonu öncüllerinden ayrı kılmıştır.

iPhone 4’te ise tamamen farklı kasa kullanılmıştır. Bu kasanın ön ve arka yüzü güçlendirilmiş camdan yapılmıştır; bunun yanı sıra daha yüksek RAM kapasitesi ve ön yüze kamera eklenmiştir.

iPhone 4’ten sonraki model olan iPhone 4S, iPhone 4 ile aynı kasaya sahipken tek fark antenlerin yerlerin değiştirilmesidir.

iPhone 4S, Apple tarafından özel olarak geliştirilen iSight kamera ile gelmiştir. Aynı zamanda çıktığı dönemde sadece 4S’te kullanılan sesli komut asistanı Siri telefona eklenmiştir. Siri; iOS 6 ile Yeni iPad’de, 5. jenerasyon iPod Touch’ta ve iPhone 5’te kullanılmıştır. İPhone 5, 4S hatlarını koruyarak yeni bir tasarımla gelmiştir. Bu tasarımın en büyük özelliği ekranın, 4S’e göre uzatılması ve kasa materyalinin değiştirilmesidir.

iPhone 5’e yeni A6 işlemci gelmiştir ve bellek arttırılmıştır. iPhone 5S’e farklı renk seçenekleri eklenmiş. 64-bitlik Apple A7 işlemci, parmak izi okuyucu ve çift LED flaş kullanılmıştır. iPhone 5s yüksek performansıyla dikkat çekmiştir.

iPhone 6 ise inceliği ve şık tasarımıyla dikkat çekmiştir. iPhone 6 A8 çipi ile çok hızlı bir sisteme sahiptir.