Başbakan Binali Yıldırım, bütün konularda halkın güvenini tesis edecek tedbirler alıp, en ufak bir zaafiyet olmayacak şekilde kurumları yeniden elden geçirmek, kontrol etmek durumunda olduklarını söyledi.

Başbakan Binalı Yıldırım bir soru üzerine, darbe girişiminin başlamasından 15 dakika sonra bu durumu yakın korumalarından ve vatandaştan, eşinden dostundan öğrendiğini de belirtti. Yıldırım, “bunların şu an önemi yok. Ne lazımsa onu yapıyoruz. Türkiye bir hukuk devleti. İntikamla değil, adaletle hareket edeceğimizi söyledik. Önce titiz çalışmalarla bu yapı içerisinde yer almış ve bu yapı adına devlete karşı suç işlemiş olanlar bizim hedefimizi.

Bunun dışındaki masum vatandaşlarımızın böyle bir muameleye tabi olması söz konusu değil. Bu terör örgütünün sözde başı, bugün çıkmış, ‘bu iş ahmaklık, bu millet ne diye sokağa çıktı, bunlar ne yapıyor?’ diye abuk sabuk bir takım beyanlarda bulunmaya devam ediyor. Ancak bu işin sürdürülebilir bir yanı yok. Gereken neyse yapılacaktır” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, bütün konularda halkın güvenini tesis edecek tedbirler alıp, en ufak bir zaafiyet olmayacak şekilde kurumları yeniden elden geçirmek, kontrol etmek durumunda olduklarını söyledi. Yıldırım, “Bu olayın yaşanmasında, meydana gelen kurumsal veya kişisel zaafiyetler varsa bunlara da tabi ki bakacak. Ayaküstü söyleyecek değil. Çalışmaların muhasebesi yapılıyor. Şu andaki acil konumuz, en ufak, binde., milyonda bir ihtimalle ortadan kaldırmak. Milletin rahat uyku uyumasını sağlamaktadır. Bütün bu iddialar inceden inceye gözden geçirilecek, gereği yapılacak. Terör örgütü sonuç alamayınca piyasada dedikodular yayıyor. Karaborsa, benzin, bilmem ne akla ziyan şeylerdir. Memlekette hiçbir şeyin sıkıntısı yoktur, her şey ihtiyaçtan fazla şekilde vardır.

Bulanık sudan balık avlamaya çalışanlara da buradan sesleniyorum. Asla ve asla böyle bir işe tevessül etmesinler. Bu da bir başka yanlış. Bunlarla ilgili de gereken neyse o da yapılacaktır. Fısata, ganimete çevirmek isteyen soysuzlara da asla fırsat verilmeyecektir” dedi.
Başbakan daha sonra saldırıya uğrayan Gölbaşı- Bala karayolu üzerindeki Türksat’da incelemelerde bulundu.