Dün okuduğum iki dikkatimi çekti. İki haberin çok ortak yanı vardı. Olay yeri iki haberde de Marmaris,  kahramanları birer kadın, kadınların her ikisi de İngiliz vatandaşlarıydı.

Bu kadarla da kalmıyordu, bu kadınların her ikisi de  İnterpol tarafından aranıyordu. Telaşla ve korkarak haberi okudum.
Öldürülmemişlerdi. Çok şükür ikisi de sağ salim yapıyorlardı. Derin bir oh çektim. Ülkemizde bolca bulunan turist avcıları tarafından gasp edilmemiş veya öldürmemişlerdi.
Yıllardır habercilik yaptığım için bu tarz haberlere o kadar çok rastladım ki artık şaşırmıyordum bile.
Maalesef üzücü olan, ülkemizin itibarını zedeleyen bu haberler Türkiye’de pek önemsenmiyordu.
Hatırlayacaksınız kadın haklarına dikkat çekmek için, gelinlikle dünyayı dolaşan İtalyan turist, uğradığı ülkemizde öldürüldü.
Hem çok üzülmüş hem çok utanmıştım. O kadar çok haber okudum ki hangi birisini anlatayım?
Sırf bu yüzden nerede bir kayıp kadın duysam acaba ölümü diri mi bulunacak diye kendi kendime dert edinirim.
Gelelim ilgili haberlere…
Interpol tarafından 3 haftadır kayıp olarak aranan İngiliz Lynn Fitzgerald, Muğla’nın Marmaris İlçesi’ndeki 3 yıldızlı bir otelde bulunmuş.
Emniyette işlemleri tamamlanan Fitzgerald, rehber gözetiminde derhal onu arayan ailesinin yanına gönderilmiş.
Oh dedim Allah’a şükür rencide olmadık ülke olarak. Siz şimdi belki kadına kabahat bulacaksınız haber vermedi diye.
Ama neden haber versin ki adı üstünde “tatil” yapıyor.
Keyif onun uzaklaşmak kimseyle irtibat kurmak istemediği bir zamanlar olmaz mı? Belki bu kadın turisti kendi başına kalmak istedi relaks bir şekilde tatilini uzattı, neden olmasın?
Ama endişelendiğimiz konu o değil kadın hayatının tehlikede olup olmadığıydı.
Yine bir İngiliz kadın turist İngiliz Lisa Jane Hyland, geçen hafta perşembe akşamı tatil için Marmaris’e gelip, 4 yıldızlı bir otele yerleşti.
Hyland, sosyal medyadan “Artık dayanamıyorum intihar edeceğim” diye yazıp paylaşmış.
Yorumu gören Hyland’ın İngiltere’deki arkadaşları, konuyu elektronik posta ve telefonla önce Interpol’e ardından İngiliz büyükelçiliğine bildirmişler.
Türk polisiyle irtibata geçen konsolosluk, Hyland’ın kaldığı otelin adresini bildirip gözlem altına alınmasını istemiş.
Bu seferlik ucuz atlattık ikisi de sapasağlam, kendi istekleriyle ülkemizde kalan ve başlarına hiçbir kötü olay gelmemiş olan iki kadın turist.
Ülkemle gurur duydum, onlara hiçbir şey yapmadığımız için.
Tabii ki bu gurur duyulacak bir konu değil ama o kadar çok zarar veriyoruz ki ülkemize gelen turistlere, onlara zarar vermediğimiz zaman gurur duyacak hale geliyoruz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAt izi it izine karıştırıldı
Sonraki İçerikTürkiye’nin kaos tarihi – 10
Rana Elik
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6'ya geçti,6 ay sonra Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.