Diyanet İşleri Başkanlığı, gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonların yemek ve içmek anlamına gelmediği için orucu bozmayacağını belirtirken, “Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz” açıklaması yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu Ramazan ayının gelmesiyle birlikte vatandaşları “oruç” hakkında bilgilendirmeye devam ediyor.
Diyanet’ten son olarak “Şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı?” sorusuna yanıt geldi.
İğnenin orucu bozup bozmayacağının, kullanılış amacına göre değerlendirilebileceğine dikkat çeken Diyanet, “Ağrı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar” dedi. Diyanet şunları da kaybetti:
“Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz. Diğer yandan ehil doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, Ramazanda oruç tutmayabilir. Böyle bir kişi, Ramazan ayının her günü için birer fidye verir. İnsüline bağımlı olarak yaşayan hastaların da oruç tutmaları sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Tutamadıkları oruçlarının sayısınca her gün için bir fidye verirler.” (ANKA)