Keçiören Belediyesi bünyesinde hizmet veren Estergon Türk Kültür Merkezi’nde yer alan 14 dükkandan oluşan Arasta’daki geleneksel sanatlara yönelik çalışma atölyeleri, bu sanatların yaşatılmasına büyük katkı sunuyor.
Çini sanatının en başarılı temsilcilerinden biri olan ve kendi deyimiyle fırça ve renk ikilisiyle “insana” ahenkli deyişler bırakan Ayşe Özkan, çini çalışma atölyesinde eserlerini ortaya çıkarmaya devam ederken, geleneksel sanatların korunması ve yaşatılması için birçok projeye de imza atıyor.
Ayşe Özkan, çiniye nasıl başladığını şu şekilde anlattı: “İnsanın gördüklerine karşı tahammülü zorlaşınca, dilimi susturup, fırçamı işlemeyi, kendimi “renk, ışık, motif “ eğitimine sokmayı istedim. Ailemde neler gördüm neler… Bunlardan birisi el yazması Kur’an-ı Kerim’di. Kenarlarındaki tezhip, içindeki renkler beni çok etkilemişti.
Kütahya Çini Ustaları da benim için en iyi izleklerdi. “Toprak- görünmek-pişmek” eylemlerinin hepsini ruhuma çok yakın buldum. İnsan, yolculuğuna içindeki yürüyen kuşları da katmazsa, evrenin ışıkları söner. Ben de sanatın bu dalıyla, tüm ışıklarımı yakabilme yolundayım.”
Çini Sanatı ile uğraşmadan, diğer sanat dallarıyla da (hat-tezhip-minyatür) yakından ilgilenen Ayşe Özkan, “pişmek hiç de kolay değildir” dedi. Çini ile insan arasındaki bağlantıyı da şöyle ifade etti; “ İnsan da Çini de topraktan… İkisi de sırdan müteşekkil oluşmuş. İnsanın da badireleri vardır. Çini de insan gibi ateşle sınanır. Dünyada, fırında ya çatlar, yok olur, kül olursunuz ya da tam tavında pişmeyle, ruhunuzun motifi ölümsüzlüğe doğru gider.”