Başbakanlık, 28 Temmuz’u 29 Temmuza bağlayan gece boyunca icra edilen “Şehit Jandarma Binbaşı Arslan Kulaksız” hava harekâtında PKK terör örgütünün yurtiçi ve yurtdışındaki Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Hakurk ve Kandil’de kullandığı önceden tespit edilen sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaraların paramparça edildiğini bildirdi.  Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal güvenliğini, güvenlik güçlerini hedef alan, sivil vatandaşlarının huzur ve emniyetini tehdit eden DAEŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik operasyonların yurtiçinde ve sınır ötesinde sürdürüldüğü bildirildi.
Bu çerçevede, 28 Temmuz’u 29 Temmuza bağlayan gece boyunca icra edilen “Şehit Jandarma Binbaşı Arslan Kulaksız” hava harekâtında PKK terör örgütünün yurtiçi ve yurtdışındaki Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Hakurk ve Kandil’de kullandığı önceden tespit edilen sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaraların vurulduğu belirtildi.
Ayrıca yurtiçinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı birimlerince söz konusu terör örgütlerine yönelik operasyonların sürdürüldüğünü kaydeden Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, şu açıklamayı yaptı:
“Devam eden soruşturmalar çerçevesinde; 29 Temmuz 2015 tarihi itibariyle DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve bağlantılı yapılanmalar ile diğer yasadışı sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, 39 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütleri ile ilişkili görülen toplam 1302 kişiye gözaltı işlemi uygulanmıştır. Gözaltına alınanların bir kısmı hakkında adli süreç tamamlanmış olup bir kısmı hakkında halen devam etmektedir.”
Başbakanlık Türkiye’nin talebi üzerine NATO Konseyi’nin dün Vaşington Antlaşmasının 4. Maddesi kapsamında istişareler için toplandığını anımsatarak, “NATO Genel Sekreteri Stoltenberg başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, ülkemize yönelik son terör saldırıları ve artan tehditler ile ülkemizce bu kapsamda alınan tedbirler hakkında müttefiklerimiz bilgilendirilmiş ve bu temelde istişareler yapılmıştır. Toplantı sonrasında, NATO Konseyi söz konusu saldırıları net ifadelerle kınayan, şehitlerimiz için başsağlığı dileklerini ileten ve İttifakın güvenliğinin bölünmezliği ilkesi çerçevesinde ülkemizle sağlam dayanışma içinde bulunulduğunu beyan eden bir açıklama yayımlamıştır” dedi.
BKM açıklaması, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti terör örgütlerinin tehditlerine boyun eğmeden haklı mücadelesini ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesinde meşru bir zeminde sürdürecektir” diye sona erdi.