Ana Sayfa Yazarlar İngiltere’nin AB’den çıkması Türkiye’nin yararına olur!

İngiltere’nin AB’den çıkması Türkiye’nin yararına olur!

125
PAYLAŞ

Yarın (Perşembe) yapılacak referandumda İngilizler AB’ye ya devam diyecek ya da ayrılma kararı verecek.

İngilizlerin çoğunun sandıkta AB’ye hayır demesi Türkiye’ye şu avantajları sağlar:
-En önemli üyelerinden birini kaybeden AB artık eskisi kadar güçlü bir ittifak olmayacak.
-“Türkiye AB’ye ancak 3000 yılında girer” diyen ve İngiltere’nin AB’de kalması için çırpınan Başbakan Cameron ağır bir darbe yiyecek.
-Bugüne kadar “Biz bize yeteriz, yeni üyelere ihtiyaç yok” diyen AB ülkeleri Türkiye’nin başvurusunu yeniden gözden geçirmek durumunda kalacak.
-AB’nin yetkili organlarında sık sık Türkiye’yi hedef alan ve çoğu üst perdeden yapılan açıklamalar eski hızını kaybedecek.
-AB’nin Suriyeli mültecilerle ilgili talepleri karşısında daha dik durulabilecek, müzakere masalarına eşit koşullarda oturulacak.
-AB’nin tümüyle dağılması ciddi biçimde gündeme gelecek, bunun sonucu olarak Türkiye’nin de içinde yer aldığı yeni ittifak arayışları başlayacak.
-En büyük ortaklarından birini kaybeden AB, terör örgütü PKK’ya kucak açma ve yardım konusunda daha çekingen davranacak.
-AB’ye üye ülkelerde milliyetçilik hareketleri yükselme eğilimine girecek; bu da her ülkenin Türkiye’ye karşı daha dikkatli ve özenli davranması zorunluluğunu getirecek.
-İngiltere’nin ayrılması Euro’nun tüm paralar karşısında değer yitirmesine yol açacak. Türk lirası Euro’ya karşı değer kazanacak.
-Özel fonlar ile ayakta kalmaya çalışan Bulgaristan, Yunanistan, Malta, Lüksemburg, Letonya, Estonya gibi ekonomik açıdan zayıf AB ülkeleri birliğin zaafa uğraması karşısında Türkiye’yle daha iyi ilişkiler içinde olma ihtiyacı duyacak.
-Çoktandır AB üyesi olan Kıbrıs Rum Kesimi, güvendiği dağlara kar yağdığını görerek Kıbrıs’ta kalıcı barış yolunda daha makul adımlar atacak.
++
Haydi İngilizler… Göreyim sizi…
AB’ye “Hayır” deyin…
Unutmayın!
“Hayır”da hayır var.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...

Reklam