Yarın (Perşembe) yapılacak referandumda İngilizler AB’ye ya devam diyecek ya da ayrılma kararı verecek.

İngilizlerin çoğunun sandıkta AB’ye hayır demesi Türkiye’ye şu avantajları sağlar:
-En önemli üyelerinden birini kaybeden AB artık eskisi kadar güçlü bir ittifak olmayacak.
-“Türkiye AB’ye ancak 3000 yılında girer” diyen ve İngiltere’nin AB’de kalması için çırpınan Başbakan Cameron ağır bir darbe yiyecek.
-Bugüne kadar “Biz bize yeteriz, yeni üyelere ihtiyaç yok” diyen AB ülkeleri Türkiye’nin başvurusunu yeniden gözden geçirmek durumunda kalacak.
-AB’nin yetkili organlarında sık sık Türkiye’yi hedef alan ve çoğu üst perdeden yapılan açıklamalar eski hızını kaybedecek.
-AB’nin Suriyeli mültecilerle ilgili talepleri karşısında daha dik durulabilecek, müzakere masalarına eşit koşullarda oturulacak.
-AB’nin tümüyle dağılması ciddi biçimde gündeme gelecek, bunun sonucu olarak Türkiye’nin de içinde yer aldığı yeni ittifak arayışları başlayacak.
-En büyük ortaklarından birini kaybeden AB, terör örgütü PKK’ya kucak açma ve yardım konusunda daha çekingen davranacak.
-AB’ye üye ülkelerde milliyetçilik hareketleri yükselme eğilimine girecek; bu da her ülkenin Türkiye’ye karşı daha dikkatli ve özenli davranması zorunluluğunu getirecek.
-İngiltere’nin ayrılması Euro’nun tüm paralar karşısında değer yitirmesine yol açacak. Türk lirası Euro’ya karşı değer kazanacak.
-Özel fonlar ile ayakta kalmaya çalışan Bulgaristan, Yunanistan, Malta, Lüksemburg, Letonya, Estonya gibi ekonomik açıdan zayıf AB ülkeleri birliğin zaafa uğraması karşısında Türkiye’yle daha iyi ilişkiler içinde olma ihtiyacı duyacak.
-Çoktandır AB üyesi olan Kıbrıs Rum Kesimi, güvendiği dağlara kar yağdığını görerek Kıbrıs’ta kalıcı barış yolunda daha makul adımlar atacak.
++
Haydi İngilizler… Göreyim sizi…
AB’ye “Hayır” deyin…
Unutmayın!
“Hayır”da hayır var.