İngiliz Müslümanların çoğunluğunun Hz. Muhammed’in tasvir görüntülerini yayımlayanlara yönelik şiddete karşı olduğu belirtiliyor.

Ayrıca İngiliz Müslümanların neredeyse yarısının inançları nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldığına ve İngiltere’nin daha az hoşgörülü hale geldiğine inandığı kaydediliyor

LONDRA – BBC için yapılan bir anket, İngiliz Müslümanların çoğunluğunun Hz. Muhammed’in tasvir görüntülerini yayımlayanlara yönelik şiddete karşı olduğunu gösteriyor.

Anket ayrıca büyük çoğunluğun Batı çıkarlarına karşı savaşmak isteyenlere karşı hiçbir sempati beslemediğine de işaret ediyor.
Ama ComRes araştırma şirketi tarafından yapılan ankete katılan bin Müslümanın yüzde 27’si Paris’te Charlie Hebdo mizah dergisi baskınıyla başlayan saldırılarının arkasındaki gerekçelere biraz sempatisi olduğunu söylüyor.

26 Ocak ile 20 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen anket, İngiliz Müslümanlarının yüzde 32’sinin Ocak ayındaki Paris saldırılarını sürpriz olarak görmediğine de işaret ederken, yaklaşık yüzde 80’lik grup, Peygamber tasvirleri yayınlanmasını derinden rahatsız edici bulduğunu söyledi.

Katılımcıların üçte ikiden fazlası görüntüleri yayınlayanlara karşı şiddet eylemlerinin asla meşru olmadığını söyledi.

“İNGİLTERE’DE
MÜSLÜMAN OLMAK ZOR”

Anket ayrıca İngiliz Müslümanların neredeyse yarısının inançları nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldığına ve İngiltere’nin daha az hoşgörülü hale geldiğine inandığını da gösterdi.
Aynı oranda kişi de İslam’a karşı önyargıların İngiltere’de Müslüman olmayı zor hale getirdiği kanısında.

Anket katılımcılarının yüzde 35’lik kısmı İngilizlerin Müslümanlara güvenmediğini düşünüyor.
Yüzde 20’lik kesim ise Batılı liberal toplumun İslam ile asla uyumlu olamayacağını söylüyor.Ankete katılan Müslüman kadınların yaklaşık yüzde 20’si, erkeklerin de yüzde 10’u kendilerini İngiltere’de güvende hissetmediğini söyledi. (ANKA)