İngiltere ve Galler’de yaşayan Müslümanların sayısının genel nüfus artışına kıyasla daha hızlı yükseldiği, Müslüman nüfus arasında çocuk oranının daha yüksek, yaşlı oranınınsa daha düşük olduğu bildirildi.

Guardian Gazetesinin haberine göre, genel nüfusta her beş kişiden birinden azı çocuk yaşta. Ancak Müslümanlar arasında her üç kişiden biri 15 yaşın altında. Müslüman toplulukta 65 yaş üzerindekilerin oranı yüzde 4 iken, genel nüfusta yaşlı oranı yüzde 16’dan fazla.
İngiltere ve Galler’de yaşayan Müslüman sayısı 2001 yılında 1,55 milyon iken, 2011’de bu sayı 2,71 milyona çıktı.
BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre, Britanya Müslüman Konseyi, 2011 nüfus verilerine dayanarak yaptığı değerlendirmede Müslümanların hala genel nüfus içinde küçük bir azınlık oluşturduğunu, her 20 kişide birinin Müslüman olduğunu bildirdi.
Ipsos Mori şirketince yakınlarda yapılan bir kamuoyu yoklamasına göreyse, İngilizler, Müslüman nüfusunun bundan dört kat fazla olduğunu düşünüyor.
İngiltere ve Galler bölgelerinde yaşayan Müslümanların yarısı burada doğup büyümüş ve yüzde 73’ü kendilerini İngiliz olarak görüyor.
Müslümanların üçte ikisi etnik olarak Asya kökenli; yüzde 8’i ise beyaz. Guardian, bu analizin Birleşik Krallık’taki Müslüman topluluklar hakkında yapılan ilk çalışma olduğunu kaydediyor.
AYRIMCILIK VE FIRSAT
EŞİTSİZLİĞİ SÜRÜYOR
Britanya Müslüman Konseyi, raporda öne çıkan sağlık hizmetleri, evsizlik, yüksek boşanma oranı ve sosyal eşitsizlik gibi konulara hükümetin ve siyasetçilerin eğilmesi gerektiğini kaydetti.
Veriler, 26 seçim bölgesinde seçmenlerin yüzde20’sini Müslümanların oluşturduğunu ortaya koyuyor. Londra ile West Midlands, kuzeybatı İngiltere ve Yorkshire’daki Müslümanların yüzde 80’inin ise daha yoksul mahallelerde yaşadıkları kaydedildi.
Manchester Üniversitesi siyaset dalı öğretim görevlisi Maria Sobolewska, Müslüman göömenler arasında genç ve daha iyi eğitimlilerin sayısının artmasına rağmen, Müslümanların hala ayrımcılık ve fırsat eşitsizliği ile karşı karşıya olduklarını belirtti.