İngiltere’nin 10 yıl önce yaşanan 7 Temmuz’daki bombalı saldırılardan daha büyük bir terör tehdidiyle karşı karşıya olduğu uyarısı yapıldı. İngiliz Independent gazetesi, ülkenin önde gelen güvenlikle ilgili düşünce kuruluşu Royal United Services Institute (RUSI)’deki uzmanların görüşlerine dayandırarak verdiği haberinde, ulusal terör tehdidinin 10 yıl önceki 7 Temmuz bombalamalarından daha fazla olduğunu yazdı.
7 Temmuz 2005’te Londra’nın metro ağı olmak üzere farklı noktalarında meydana gelen patlamalarda 52 kişi hayatını kaybetmiş, 700’den fazla kişi de yaralanmıştı. RUSI’deki uzmanlar, saldırıların olduğu zamanda ulusal terör tehdidinin kamuoyu tarafından bilinmediğini hatırlatarak tehdidin ”şiddetli”den ”büyük olasılıkla”ya çıktığına dikkat çekti.
RUSI’den ulusal güvenlik konusunda uzman Margaret Gilmore, gazeteye yaptığı açıklamada, terör tehdidinin geçmiştekine göre, daha çeşitli olmasından dolayı 10 yıl öncesinden daha fazla olduğunu söyledi.
Gilmore, devam eden IŞİD ve El- Kaide tehdidinin kendi topraklarında terör saldırısı tehlikesini daha kuvvetli hale getirdiğini belirterek, dışardaki terör gruplarının çok küçük bir destek veya finansal desteklemeyle kendi ülkelerinde şiddet uygulamaya yatkın hale geldiklerini dile getirdi.