İngiltere’nin AB üyeliğinin oylanacağı referanduma saatler kala anketler, İngiltere’nin ikiye bölündüğünü gösteriyor.

İngiltere’de Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılıp ayrılmama konusunda yapılacak referandum öncesinde, anketler, İngilizler arasında, son günlerde birlikte kalmaya dair desteğin gittikçe arttığını gösterse de hem İngiltere hem de Avrupa için çok önemli sonuçları olacak oylama hakkında İngiltere halkı hala kararsız.

İngiltere AB İçin Sandık Başındaİngiltere’nin 1973 yılında AB’ye katıldığında AB henüz küçük bir topluluktu. Şuan ise 28 üyesi bulunan birlik, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından serbest ticaret fikriyle ekonomik ortaklığı geliştirerek, tekrar bir savaşa gidilmesi riskini de ortadan kaldırmayı hedefliyordu. Ayrıca üye ülkelerin 19’u ortak para birimi olan Euro’yu kullanıyor.

Bir süre boyunca topluluk için her şey yolunda gitse de, AB’nin bazı üyelerinin borçları olduğunun ortaya çıkması, İngiltere’nin birliğin bütçesine yapmak zorunda olduğu ödemeler ve Brüksel’in taleplerine yönelik isteksizliğin ardından bir de göçmen krizi patlak verince, ülke artık birlikten ayrılıp ipleri kendi eline almanın daha doğru olacağını düşünmeye başladı.

İngiltere AB İçin Sandık Başında

Başbakan Cameron ile Maliye Bakanı George Osborne da dahil Muhafazakar Parti üyelerinin büyük bir kısmı Avrupa Birliği’nde kalmaktan yana. Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama, Fransa ve Almanya gibi AB üyesi ülkeler de İngiltere’nin birliğe üyeliğinin devam etmesini destekliyor.
AB’de kalmak isteyenler, üye ülkelere satış yapmanın çok kolay olduğunu, göçmenlerin ekonomiyi büyüttüğünü söylüyorlar.

AB’den ayrılmak isteyenler arasında ise; Bağımsızlık Partisi, Muhafazakar Parti’nin bir kısmı, İşçi Partisi ve lideri Jeremy Corbyn, Kuzey İrlandalı Demokratik Birlik Partisi (DUP) yer alıyor.

Öte yandan Adalet Bakanı Michael Gove ile eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da AB’den ayrılma yanlısı kampanyanın başlıca liderlerinden.

AB’den ayrılmak isteyenler, ülkenin birlik yüzünden geri kaldığını düşünüyor. İş dünyasına çok fazla kuralın empoze edildiğini ve yıllık milyarlarca poundun ödenmesi zorunlu kılınırken, karşılığında çok küçük bir geri dönüşün olduğunu söylüyorlar. Ayrıca ayrılma yanlısı kampanya, ülke sınırlarının kontrolünün tamamen kendi kontrollerinde olması gerektiğini savunuyor.

Geçtiğimiz hafta İşçi Partisi milletvekili Jo Cox’un öldürülmesinin de referandum sonucunu etkileyeceği düşünülüyordu. Jo Cox’un geçtiğimiz Perşembe günü vurularak öldürülmesinin ardından yapılan kamuoyu anketleri, kalma yanlılarının arttığını gösterdi.

İngiltere AB İçin Sandık BaşındaABD’li milyarder George Soros, Guardian Gazetesi için kaleme aldığı makalede, İngiltere’nin AB’den çıkmasının ülkeyi ekonomik olarak olumsuz etkileyeceğini söyledi. AB’den çıkmanın ekonomik olarak kendilerini etkilemeyeceğini düşünenlerin yanılgı içinde olduğunu belirten Soros, Sterlin’in hızlı bir biçimde düşeceğini savundu. Soros, “Brexit bazı insanları çok zengin yapacak ancak seçmenlerin çoğunuysa önemli oranda yoksullaştıracak” ifadelerini kullandı.