Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin olay inceleme heyetinin çalışmasını büyük ölçüde tamamladığını belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Elçi’nin ölümünün polis kurşunu ile gerçekleştiği” iddiasına sert tepki gösteren Davutoğlu, “Kendisine hiçbir şey yapmayacak olan hukuk devleti kuralları içerisinde devlet temsilcilerine konuşmak yerine, dönüp oradaki teröristlere hitap etsin. Teröristleri arkasına alarak, teröristlerin yanında durarak ulaşacağı tek yer Tahir Elçi’nin katline sebebiyet verenlerle işbirliği yapma konumudur” dedi.
İlk resmi yurt dışı ziyaretini, KKTC’ye gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanında açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. KKTC’ye sağlanan su aktarımının Türkiye’nin adaya bakışını ortaya koyan bir adım olduğunu belirten Davutoğlu, Suriye’deki gelişmeler bağlamlında Doğu Akdeniz’in bir refah ve istikrar bölgesi olmasının bütün taraflar için önem taşıdığını ifade etti. Şu anda dünyada büyük krizler yaşanırken tek olumlu yönde seyir eden müzakerelerin Kıbrıs müzakereleri olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, iki halkında destek vereceği çözüme bir an önce ulaşılmasının ümit ettiğini kaydetti. Diyarbakır Baro Başkanı Elçi’nin öldürülmesine ilişkin, soruşturmanın seyrinin ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Elçi’nin ölümünün polis kurşunu ile gerçekleştiği’ iddiasının anımsatılması üzerine Davutoğlu, bu konudaki araştırmanın en şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşılacağını dile getirdiğini belirtti. Adli makamların ve güvenlik birimlerinin olayın aydınlatılması için yoğun çaba içerisinde olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Bu olayla ilgili spekülasyon yapanlara bir çağrıda bulunmak istiyorum; eğer gerçekten bu olayın aydınlatılması isteniyorsa niçin olay yerine giden başsavcımız, olay inceleme ekibine, hatta onlara eşlik eden baro temsilcilerine yönelik saldırılar yapılıyor? Eğer birileri bu olayın üstünün örtülmesini istiyorsa, o birileri, o saldırıları gerçekleştirenlerin arkasındaki odaklardır” dedi.