Kamuoyuna verdikleri mesajlara aldırmayın. Onlar tamamen taktiksel hamleler. Liderler aslında yaratmak istedikleri algının tam tersi bir anlayışa sahipler.
-Örneğin Ahmet Davutoğlu, parti örgütüne, “Erken seçime hazır olun” talimatı verirken CHP ve MHP’den birini fazla şart öne sürmeden koalisyona girmeye zorlamak istiyor. Davutoğlu’nun erken seçime gitmek gibi bir niyeti kesinlikle yok; kuracağı koalisyon hükümeti ile en az iki yıl daha başbakanlık koltuğunda oturmanın yollarını arıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan faktörü olmasa hükümeti mutlaka kurar.
-Kemal Kılıçdaroğlu, bir yandan parti örgütünü rahatlatmak için çeşitli ilkeler açıklayıp bunlar protokolde yer almadan hükümette yer almayacaklarını kararlı biçimde söylüyor ama aslında koalisyonu kendisi için can simidi olarak görüyor. Şayet Ak Parti’yle hükümet kuramaz ve erken seçim olursa partisinin oylarını artıramayacağını ve seçim sonrasında liderliğinin tartışmaya açılacağını biliyor.
-Devlet Bahçeli, “Ak Parti-CHP koalisyonu kurulsun, biz ana muhalefet olalım” derken gerçek düşüncesini seslendirmiyor. Bahçeli’nin planı şu: CHP ağır şartlar öne süreceği için Ak Parti onlarla anlaşamayıp bize gelecek. Böylece biz seçeneksiz kalmış Ak Parti’yle masaya oturacak ve istediğimiz bakanlıkları alacağız. Parti örgütü koalisyona girmemiz için sabırsızlanıyor. 13 yıldır iktidardan uzağız. Bir 4 yıl daha muhalefette kalmamız akıl kârı değil. Koalisyon kurulamayıp seçime gidilmesi de işimize yarar. PKK terörü yüzünden Türk milliyetçiliği giderek yükselen bir grafik çiziyor.
-Selahattin Demirtaş da diğer üç liderden farklı bir noktada sayılmaz. Seçimden hemen sonra yaptığı açıklamada, “Ak Parti ile kesinlikle hükümet kurmayız” demişti. Oysa, son terör olaylarıyla imkansız hale gelse de Ak Parti’nin kendisine koalisyon teklifinde bulunması için sabırsızlanıyor. Ak Parti-MHP koalisyonunun HDP ve PKK’nın üzerine sert biçimde gidilmesi anlamına geldiğini, Ak Parti-CHP koalisyonunda da Kürt hareketi için yeni tavizler koparamayacaklarını görüyor çünkü.
++
Saray’ın görüşüne gelince…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetin bir an önce kurulmasını isteyen demeçlerine bakmayın. Onun istediği hükümetin kurulamaması ve erken seçime gidilmesi. Muhtemel erken seçimde Ak Parti’nin tek başına iktidar olmasını, hattaAnayasa’yı tek başına değiştirecek güce ulaşmasını düşlüyor Erdoğan.
++
Yani bu günlerde liderlerin ve Cumhurbaşkanı’nın sözlerine bakmak yanıltıcı olur. Sağlıklı siyasi değerlendirmeler yapmak için o sözlerin arkasındaki niyetleri sezmek gerekiyor.