CHP’nin adalet yürüyüşü boyunca ve Maltepe mitinginde verdiği mesajları Hükümet iyi anlamalı ve gereğini yapmalıdır. Ülkenin çıkarları inatlaşmayı değil uzlaşmayı zorunlu kılmaktadır.

Ak Parti Hükümeti önümüzdeki günlerde ülkenin daha da gerginleşmesini önlemek ve 2019 seçimlerinde başarılı olmak istiyorsa şu adımları atmalıdır:
++
-Gerçek demokrasiyi tüm kurum ve kurallarıyla yaşama geçirmek bir ülkenin zaafı değil gücüdür. Hükümet yeni stratejisini buna göre belirlemelidir.
-Düşünce ve ifade özgürlüğü demokratik bir rejimin en belirgin özelliğidir. İktidarın kendisine yönelik eleştirileri düşmanlık olarak değil dostça uyarılar gibi görmeyi öğrenmesi gerekir.
-15 Temmuz darbe girişiminde bulunanlarla ilgili davalar bir an önce karara bağlanmalıdır.
-FETÖ mensubu olduğu gerekçesiyle görevlerinden uzaklaştırılanlarla ilgili araştırma ve soruşturmalar birkaç ay içinde sonuçlanmalı, suçlu olanlar hızla yargılanıp haklarında karar verilmeli, suçu olmayanların ise mağduriyetleri mutlaka ortadan kaldırılmalıdır.
-Hakimler ve Savcılar Kurulu’nu iktidar belirledi. Yapılacak yasal düzenlemelerle bu durum önlenmeli, adaletin bağımsız ve tarafsız olması mutlaka sağlanmalıdır.
-Olağanüstü Hal uygulaması olağan hale getirilmiştir. Bu böyle devam edemez. Olağanüstü Hal’in ne zaman kalkacağı net biçimde açıklanmalıdır.
++
2019’da önce yerel, ardından Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri yapılacak.
Bu seçimlere sorunsuz gitmemiz muhalefetin değil Hükümet’in tavrına bağlıdır.
Daha çok demokrasi, daha çok düşünce ve ifade özgürlüğü, bağımsız ve tarafsız yargı, davaların hızlı sonuçlanması, Olağanüstü Hal’in bir an önce kaldırılması Hükümet’in elindedir.
Ak Parti, 2019 seçimlerinde yine başarılı olmak istiyorsa son yıllarda izlediği politikalardan vazgeçmeli, kendine yeni bir yol haritası belirlemelidir.