Kuruluşunun 70 yılı töreninde konuşan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin; “en acısı, yandaş, paralel, havuz ve iliştirilmiş gibi tanımlarla meslek küçültülmektedir. Gazeteci yalnız doğruyu, gerçeği kamuoyuna aktaran kişidir” dedi.

Basın mesleğinde çalışanlara düzenleme getiren 212 Sayılı Yasanın yürürlüğe girmesi ve Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşunun 70 inci yıldönümü olan 10 Ocak günü için cemiyetimiz lokalinde bir tören düzenlendi.

Geceyi bir konuşmayla açan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin basın mesleğinin son dönemlerde yaşadığı sıkıntılara, sektördeki sendikasızlaştırılmaya, işsizliğe, yazdıkları haberlerden dolayı gazetecilerin tutuklanmalarına dikkat çekerek “70 yıllık tarihi boyunca Gazeteciler Cemiyeti medya özgürlüğünü, düşünce ve ifade özgürlüğünü hep savunmuştur ve savunmaya da devam edecektir” dedi.

Medya sektöründe iş güvenliğinin patronlar ve iktidarın iki dudağı arasında olduğunu, gazetecilerin adliyelere haberden çok ifade vermek için gittiklerini belirten Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, paralel, yandaş, havuz ve iliştirilmiş gibi tanımlarla mesleğin küçültüldüğünü, oysa gazetecinin yalnız doğruyu, gerçeği kamuoyuna aktaran kişi olduğunu vurguladı.
Bilgin, son günlerdeki uygulamalar ile gazetecilerin birbirine düşürülmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “hiçbir iktidar sonsuz değildir ama bu meslek devam edecektir, utanç verici bu tablodan bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.

“Bizim kimseyle kavgamız yok, ülkenin üniter yapısını bozmaya kalkanlar hariç” diyen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “İnadına Basın Özgürlüğü, İnadına Cumhuriyet ve İnadına Atatürk” sözleriyle konuşmasını tamamladı. Gecede ayrıca Gazeteciler Cemiyeti yeni üyeleri de rozet taktı.