Milletvekilleri kanun çıkarma yetkisi ellerinde olduğu için kendi lehlerine birçok düzenleme yapıyorlar.

Maaşlarını astronomik düzeye çıkarmaları, emekli olduklarında yine yüksek maaş almaya devam etmeleri, kendilerinin ve ailelerinin özel hastane masraflarının bile devlet tarafından karşılanması, gerekli gereksiz yurt dışı gezilere gitmeleri ve suç işlemeleri halinde dokunulmazlık zırhı içinde olmaları bunlardan sadece birkaçı.
Neredeyse her konuda kavga eden iktidar ve muhalefet milletvekilleri, iş kendilerine yeni haklar tanınmasına gelince bir anda can ciğer kuzu sarması oluyor, aynı yönde oy kullanabiliyorlar.
Geçmişse sayısız örneğini gördük bunun.
Halkın Meclis’e yeterince saygı beslemeyişinin, güven duymayışının önemli nedenlerinden biridir böyle imtiyazlı yaşamak.
++
Söz konusu tabloyu bir ölçüde de olsa değiştirmek için şimdi önemli bir fırsat var milletvekillerinin önünde:
Kendilerine tanınan dokunulmazlığı kaldırmak, suç işledikleri takdirde hiç beklemeden gidip yargılanmak.
Ancak bu düzenlemenin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun söylediği gibi şu anda Meclis’te fezlekesi bekleyen 102 milletvekili için değil, 550 milletvekili için de geçerli olması gerekir.
Sadece 102 kişinin dokunulmazlığını kaldırmak son toplamda yarar sağlamaz, aksine Meclis’i dokunulmazlığı olanlar ve olmayanlar diye ikiye böler.
++
Bu açıdan bakıldığında CHP’nin “Sadece fezlekesi olanların değil tüm milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılsın” diye özetlenebilecek önerisi doğrudur, gerçekçidir, hakkaniyete uygundur.
Dilerim, milletvekilleri dokunulmazlıklarını kaldırır ve onun ardından sıra diğer imtiyazlarına gelir.
İlk Meclis’in milletvekilleri bir okulun yatakhanesinde barınıyor, karavanadan yemek yiyor, Meclis’e yürüyerek gidip geliyorlardı.
Şimdiki vekiller ilk Meclis’teki abilerinden daha mı önemli bir görev ifa ediyorlar ki bir elleri yağda bir elleri balda yaşıyorlar…
++
14 Mayıs 1950’de CHP iktidarı kaybettiğinde İsmet İnönü, Hükümet üyelerini toplamış ve onlara tek tek sormuştu:
“Yarından itibaren bakan değilsiniz… Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız, bir geliriniz var mı?”
++
Dokunulmazlıkların kaldırılması millet ile vekili arasındaki duygusal uçurumu kapatma yönünde atılmış önemli bir adım olabilir.