ANKARA– IMF Araştırma Birimi Başkanı ve Ekonomi Danışmanı Olivier Blanchard, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerden sermaye çıkışı olabileceğini belirtti.

Blanchard, IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporu temmuz güncellemesi dolayısıyla Washington’da düzenlenen toplantıda bir soruyu cevaplandırdı.

Blanchard “Bu yıl yükselen piyasa ülkeleri için ana zorluk ne olacak, Güney Afrika, Brezilya, Türkiye ya da Rusya için özellikle gelişmiş ülkelerdeki parasal koşullardan kaynaklanacak kötüleşen bir görünüm söz konusu mu?” sorusunu yanıtladı. IMF yetkilisi “kendi canavarlarıyla savaşma durumunda kalan” Brezilya’nın bu yıl büyük zorlukla karşı karşıya olduğunu bildirdi. Rusya’nın da kendine özgü sorunları olduğunu kaydeden Blanchard, “Bunun yükselen piyasalar için genelde ABD’deki faiz oranlarının artmaya başlayacağı yılda olacağını zannediyorum” dedi. Avrupa’da da faiz oranlarının artabileceğine değinen Blanchard, “Bu, sermayenin faiz oranlarının çekici olduğu yere geri dönme eğiliminde olacağı anlamına geliyor. Bugüne değin büyük ölçüde olmadı” dedi.

Blanchard cevabını, “Sanırım bu ülkelerin bazılarından bir miktar sermaye çıkışı bekleyebiliriz ve bu daima bazı sorunlar yaratabilir ancak ülkeler üstesinden gelebilirler. Yani yüzleşmek zorunda olacakları bir mücadele” şeklinde konuştu.