CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde imam hatipleri kapatacakları şeklindeki söylentilerin yalan olduğunu belirtti, “Bu okulları kuran parti CHP’dir. Herkesin çocuğunu istediği okulda okutma özgürlüğü var” dedi.
Kılıçdaroğlu’nun sözlerine katılmak mümkün değil.
Eğitim Sen’in hazırladığı rapora göre, Ak Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılında Türkiye’de 450 imam hatip lisesinde 71 bin öğrenci okuyormuş. Bugün imam hatip lisesi sayısı 854’e, öğrenci sayısı 474 bine yükselmiş. Bin 355’e ulaşan imam hatip ortaokullarında da 240 bin öğrenci varmış.
Raporda, “Ak Parti iktidarı imam hatipleri arka bahçesi olarak görüyor. Eğitim sistemini dini kurallara ve referanslara göre biçimlendirmek istiyor” deniyor.
Evet, bu verileri ve değerlendirmeyi oturup tartışmalıyız.
Önümüzdeki 4-5 yıl içinde Türkiye’de 700 binden fazla imam hatibe mi ihtiyaç var ki bu kadar imam hatip okulu açıldı?
++
Kılıçdaroğlu’nun Ak Parti’nin eğitim politikasındaki yanlışlığı görüp buna göre tavır alması ve şöyle demesi gerekirdi:
“Türkiye’de ihtiyacın çok üzerinde imam hatip okulu bulunuyor. Din adamı ihtiyacını karşılayacak kadar imam hatip ortaokulu ve lisesi açık tutulacak, diğerleri teknik okullara dönüştürülecek. Ülkemizin yeni imam hatiplere değil teknik adamlara ihtiyacı var. Bir çok sanayi kuruluşu işçi ve mühendis bulmasına karşın ara insan gücü yani teknisyen bulamıyor. İnsan yetiştirme düzenindeki bu sıkıntıyı biz düzelteceğiz.”
++
Cumhuriyetin temel ilkelerinden biri laikliktir.
CHP’nin Parti amblemindeki 6 oktan biri laikliği simgeler.
Muhafazakar kesime göz kırpmak adına yapılan açıklamalar belki o kesimi biraz etkiler ama CHP’nin gerçek tabanını oluşturan laik kesimi üzer, kırar, incitir, partiden soğutur.
++
CHP, emekliye iki maaş ikramiye, asgari ücrette artış, mazot fiyatında indirim, kredi kartı borç faizlerinin bir kısmının silinmesini vaat ederek yarattığı güzel havayı laikliğe ters düşen söylemlerle bulutlandırmamalı.
Benden söylemesi.