Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik Irak Kürt Bölgesinde planlanan bağımsızlık referandumuna karşı olduklarını belirtti.

İlnur Çevik: Çünkü Türkiye tıpkı diğer halklar gibi Irak Kürtleri için kabus bir senaryonun olacağını düşünüyor

BM Genel Kurulu çalışmaları için New York’ta bulunan İlnur Çevik, Rudaw’a konuştu. Bağımsızlık referandumuna neden karşı çıktıklarına ilişkin soruya, “Çünkü Türkiye tıpkı diğer halklar gibi Irak Kürtleri için kabus bir senaryonun olacağını düşünüyor” yanıtını verdi. Çevik şunları söyledi:

BÖLGEDE BÜYÜK SORUNLARIN OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

“Irak geçmiş yıllarda çok kazanımlar elde etti. Yani 2003 yılından beri. Bunlar da meşru kazanımlardı. Kürt halkı bu hakları hak etti. Biz söz konusu kazanımların bir gecede elden çıkacağını düşünüyoruz. Buna karşıyız. Çünkü bölgede büyük sorunların olacağını düşünüyoruz. Gerçekten de bu durum Irak Kürtlerine büyük zarar verebilir.”

İlnur Çevik “Kabus senaryodan kastınız nedir? Bunu biraz açabilir misiniz?” sorusu üzerine de, “Bu çok açık bir senaryo. Merkezi Irak Hükümeti bunu kabul etmiyor. İç savaşın çıkacağına ve Haşdi Şabi güçlerinin Kürtlere saldıracağını düşünüyoruz. İran da aynı şekilde düşünüyor. İran’ın nasıl çalıştığını biliyoruz. Bölgede büyük sorunlar çıkabilir. Bu konuda endişeliyiz” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ KÜRTLERİN SORUN ÇIKARACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

Kürtlerin neden aynı endişeyi paylaşmadıklarını anlamadığını ifade eden Çevik, “Türkiye’nin referanduma karşı çıkmasının nedeni Kürdistan Bölgesi’nde olabilecek sorunlar mı yoksa Türkiye’deki Kürtlerin sorun çıkartması mı?” sorusunu yanıtlarken de, “Türkiye’deki Kürtlerin sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Türkiye, Irak Kürtleri dahil hepsi için dikkat çekici bir ülkedir” dedi.

“TÜRKİYE ŞİMDİYE KADAR YAPTIKLARI YETERLİDİR”

Bu arada, İlnur Çevik, “Türkiye Kürdistan’ın bağımsızlığını engellemek için askeri veya ekonomik bir yaptırım yapacak mı?” sorusuna , “Türkiye’nin bu konuda bir şey yapmasına gerek yok. Şimdiye kadar yaptıkları yeterlidir” karşılığını verdi.

FACEBOOK YORUMLARI